| anonim_4396 a întrebat:

stiu ca suna ciudat ori mămos dar am o soră foarte alintata de catre ai mei. Bun ideea este ca ea are 6 ani, face 7 imediat si fiind alintata si oferindu-se orice normal ca este si cam obraznica, urla daca nu i se ofera ce vrea si tot eu mi-o "iau" daca nu fac ce vrea ea. Împlinesc 17 ani anul acesta si nu pot sa am si eu parte de timp liber asa cum au alti adolescenti pentru ca trebuie sa stau sa ii fac eu toate poftele cu scosul afara, jucatul nonstop si asta a ajuns foarte tare sa ma afecteze. Doar ar putea sa isi gaseasca si alte activități dar nu, ea tot pe mine ma bate la cap si nu am scapare. Sunt foarte stresat si nici la parinti nu pot apela pentru ca ei cred ca asa este normal. De parca eu sunt parinte, asa am ajuns sa ma simt. Nu vreau sa
credeți ca invinovatesc parintii dar nu stiu ce dracului sa mai fac sa scap de sora mea cu fazele astea. In grupul meu de prieteni eu sunt singurul care intarzie pentru ca na dc nu sa ies cu sora mea ca un tată ce zici ca sunt in fiecare zi. Va rog frumos niste sfaturi ceva, nu mai pot psihic de la atâtea certuri si scandaluri de pe seama ei. Eu nu voiam sa fac pe dădaca de la vârsta asta dar na, soarta cica.

Răspuns Câştigător
| Genevaaa a răspuns:

Nu te mai supune,schimba-ti atitudinea pune ti o mască.Asa am facut si eu, cand eram emotiva toata lumea tipa la mine si eu era cea care nu mai suporta dar "mi-am pus o masca" si parintii si toti si au schimbat parca atitudinea, adica inainte pareau mai duri dar cand le țip și eu inapoi si vad ca nu au ce face, parca ei sunt cei dominati. Fă-te mereu nervos să se vada supararea ta, stai incruntat si raspundr urat, sau pe ton urat. Haidee, ai 17 ani nu ii lăsa sa iti faca ceva parintii de parca ai mai avea 13. Impune-te. Incearca sa discuti si cu ei exact ce ai scris aici, ori sa incetezi din a te mai juca cu ea, eu sincer daca aveam o soră sa mi faca asa laughing o enervam la fel cum imi face si mie

1 răspuns:
| eijibanana75 a răspuns:

Ai putea să îi cumperi niște cărți cu activități și să îi zici că dacă nu le termină singură pe toate nu o să te mai joci cu ea sau îi dai ceva dacă le face pe toate. Cheamă o prietenă de a ei. Probabil o va ține ocupată. Poți să îi cauți just dance pe Youtube și să danseze. Dacă vrea săiasă afară găsește o scuză gen „e prea frig" sau „ dacă ieșim acum afară o să afle -personajul ei preferat- și o să se supere pe tine". Poți să te joci cu ea până obosește și nu mai poate.