| Scaun123456 a întrebat:

Sunt a 12-a si m-am interesat cât de cât de SRI, as avea șanse la toate probele si romana, istorie, sport, psihologic, dar ce am vazut si nu imi vine sa cred e ca sunt doar 2 profile : unul are 12 locuri băieți si 3 fete, iar celălalt 9 locuri pentru băieți si 6 pentru fete.
Cum este posibil ca spre exemplu academia de poliție Alexandru Ioan Cuza sa fie peste 300 locuri si aici doar 9 locuri la băieți?

2 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

SRI este o institutie hiper-specializata. Politia are f multi oameni cu cerinte mici de admitere. SRI-ul are mult mai putini cu cerinte mai mari, pentru ca nu te bati cu nea gigi de la colt, ci cu altii antrenati la fel de bine de alte state.

Inca un lucru de care trebuie sa tii cont: daca de la politie/armata poti sa mai iesi (dupa cei 10 ani minim de dedicatie), de la servicii nu iesi cu adevarat decat dupa ce primesti certificatul de deces.

| Ara997 a răspuns (pentru Doja):

Exact. sri strange crema.