| NumeLaMisto0010 a întrebat:

Salut TPU! Sunt a 8-a, am dat examenul, sunt din Brăila apropo, și trebuie să intru la liceu. Eu inițial am vrut la liceul Ana Aslan, dar media mea a fost 7, 90 la EN, și anul trecut ultima medie a fost 8, 25..Ieri, la opțiuni am trecut ca primă variantă Ana Aslanul, urmat de Pedagogic și Cerna, unde știu aproape sigur că intru. Problema este că nu m-am gândit prea bine la timp, dar în Ana Aslan am niste "foști prieteni" care acum s-au înhăitat cu clanuri periculoase și fac mișto de mine. Eu sincer acum as vrea, dar nu se mai poate, sa scriu iar lista cu opțiuni, și să trec pedagogic-ul ca primă variantă, pentru a incepe un nou capitol de la 0, unde nu cunosc pe nimeni, căci așa vreau, sa nu mă fac de râs [ am fost luat la mișto in toți anii de gimnaziu de toți șmecherii
căci sunt sarac, că mă băteau părinții când eram mai mic și ca sunt bâlbâit, și că nu am tupeul sa ripostez in șmecherii care se iau de mine ( niste handicapați, vai de morții lor sunt) ]. Eu acum pentru liceu, m-am ambitionat si am scăpat parțial de bâlbâială, și de aceea vreau sa incep de la 0. Mai este o problema, am părinți foarte rai și exigenți, stricți. Care vreau neapărat să intru la liceul Ana Aslan. Ar fi o idee să stau la Ana Aslan o perioadă și dacă nu îmi place să fac Transfer la Pedagogic? Sper sa nu mai fie locuri in Ana Aslan, sa nu intru in el. Rog un răspuns rapid
P.S: Vara asta am inceput sa merg la box, am deja un meci câștigat, asta doar sa nu mai repet aceeași greșeala ca in gimnaziu, așa că în sfârșit pot riposta happy
Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| DontActLikeMe a răspuns:

Înțeleg situația ta și dorința de a începe un nou capitol într-un mediu mai sigur și mai prietenos. Alegerea liceului este un pas important și este esențial să te simți confortabil și motivat în mediul tău de învățare.
Deși părinții tăi sunt exigenți, încearcă să le explici motivele tale și despre dorința ta de a începe de la zero într-un mediu nou. Explică-le cum crezi că Pedagogic-ul te va ajuta să te dezvolți mai bine și să te concentrezi pe studii fără să te confrunți cu problemele din trecut. Dar și dacă intrii din prima la Ana Aslan, din clasa a 9-a te poți transfera fără probleme la Pedagogic.
Sfatul meu este să-ți urmezi intuiția și să alegi un mediu în care te simți în siguranță.

| NumeLaMisto0010 explică (pentru DontActLikeMe):

Am intrat la Pedagogic, și e perfect. Deja am găsit câțiva colegi pe TikTok și mă înțeles ff bine cu ei.

1 răspuns: