| AuswiTz a întrebat:

Sunt baiat si vreau sa ma tund periuta.sunt dintr-o comuna mai inapoiata si. greu cu coafoare sad...nu se ajunge asa usor la oras. ma rog, maikmea are niste studii facute pentru tunsori, dar nu prea le mai are, a studiat in trecut si acum nu prea le mai are, ma rog. si vreau sa ma tunda periuta, e cam la moda acumhappy, puteti sa imi spuneti si mie, sau sa imi dati un video, orice!
Va multumesc mult!
P. S. RE si La multi ani pentru prima zi din decembrie.

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Dragă tinere, să ţii minte un lucru!
Nu tunsoarea face părul ci părul face tunsoarea.
Şi părul se mai tunde şi funcţie de conformaţia capului.
Cu alte cuvinte, dacă părul tău este moale, el nu va sta niciodată aşa în poziţia "periuţă". Un păr moale nu va putea nicicum să se aşeze aşa. Un păr moale, pentru a se plia pe o astfel de cerinţă trebuie să fie tuns foarte scurt şi doar cu un smoc de păr pe deasupra frunţii, destul de scurt, dar nu tuns zero, pe care să-l poţi aşeza oarecum aşa cum doreşti tu. O aşa zisă tunsoare " periuţă" se poate realiza numai la un păr aşa -zis sîrmos, aspru la pipăit şi care se aşează aşa doar din tunsoare.Pentru că aşa este el natural. Întreb-o pe mama ta care, dacă a căpătat ceva instruire în acest sens îţi cîva spune acelaşi lucru.