| David204 a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si mai am 4 luni pana la examen. La romana ma descurc, dar la matematica mereu ma încurc si mereu iau in jur de 7, 40. Ce as putea face pentru a urca măcar pana la 8, 50?

Răspuns Câştigător
| claudiad a răspuns:

Din experienta proprie, sfatul meu ar fi sa nu-ti bati capul. As fi vrut sa-mi spuna si mie cineva asta in a12-a spre exemplu la BAC cand am realizat ca 4 ani de liceu m-am chinuit sa am note bune degeaba, iar la BAC sa nu mai spun. (Iti spun doar ca sa stii pe viitor), media la BAC te ajuta la: 1. sa dai bine si sa te lauzi cu ea si 2. doar la UNELE facultati, conteaza in proportie de 25% pentru media de admitere. In rest media pe cei 4 ani de liceu e 0, nu te ajuta cu nimic in viata. Nu zic sa nu inveti deloc, pentru ca te ajuta pe viitor si iti dezvolta capacitatea de a retine, dar sfatul meu este sa nu te stresezi pentru ca nu are rost. Bun, acum, daca media de la examenul din clasa a8-a conteaza pentru repartizarea la un liceu(parca asa era, dar s-or mai fi schimbat lucrurile, nu stiu), atunci incearca sa fi undeva peste 8 si e totul in regula. Eu am avut 8, 50 media si am intrat la un liceu de top unde imi doream. Nu te stresa, nu e cazul. Daca totusi vrei sa ajungi macar la 8, 50 atunci ia niste meditatii, exerseaza cat mai mult, aloca-ti cateva ore pe zi in care sa faci modele de examen.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In cele 4 luni care ti-au ami ramas, poti afec zilnic 2 ore de exercitiis i probleme la matematica, iar sambata si duminica cate 8-10 ore. Asta te va ajuta sa urci nota considerabil, ca matematica se invata, numai efectuand tone de exercitii si probleme.