| OpinieSiSolutie a întrebat:

SUNT DISPERAT! NU STIU CE SA MAI FAC! De 2-3 ani vor unii sa ma bata si nu stiu ce sa mai fac. De atunci sunt traumatizat, imi este asa frica sa ma bat ( am facut-o de mai multe ori, dar acum mult timp ). Astia ( sunt 3 persoane ) sunt niste ANIMALE. Acum 1-2 ani a inceput calvarul, s-au luat de mine pe mess, asa pur si simplu, au venit la mine in carter ( erau 2 ) si m-au batut, eu cred ca de atunci m-au luat de prost pentru ca au vazut ca sunt un las. Mereu cand merg in celalalt cartier sa ma vad cu iubita imi fac rugaciuni ( pentru a nu ne intalnii cu ei ), noi satam pe langa paduri, locuri mai retrase pentru ca imi este frica. Mereu imi spune sa mergem sa ne plimbam pentru ca s-a saturat de locurile alea, iar eu nici nu mai stiu ce sa o mai mint. Mereu cand trec grupuri de oamnei pe strada ma rog sa nu fie ei. Acum cateva luni m-au dus pe mine si pe prietenul meu cel mai bun in apartamentul unuia dintre ei ( muream de frica ) si ne-au luat telefoanele si ne-au dat altele in schimb care nu mergeau. Au spus ca, daca megem la politie " Va prind si va calc pe cap "! Apoi am iesit afara din apartament si ne-a spus ca ii apelam daca se i-a cineva de mine, astazi unul dintre ei s-a luat de mine. M-a bagat in seama pe facebook si mi-a spus sa ii dau capacul de la telefonul pe care mi` l-a dat si i-am spus ca nu il mai am, iar el a spus ca nu il intereseaza. Imi e frica sa nu ma prinda pe strada sa ma bata, aveam o reputatie in cartierul meu, acum sunt un las. Imi e frica sa nu ma prinda cand sunt cu iubita sad. Sunt disperat TPU! Nu mai suport sa mai traiesc asa. Va rog ajutati-ma, dau funda!

6 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
"iar eu nici nu mai stiu ce sa o mai mint."
Spune-i adevarul iubitei tale.Ce daca esti baiat? Asta nu inseamna ca nu trebuie sa iti fie frica de nimeni.Iti este rusine? Nu ar trebui! E ceva FOARTE grav! Ce oameni rai in tara asta.E si vina ta ca ar fi trebuit sa le spui parintilor tai, familiei, colegilor sau fostilor colegi, sa mergi la politie, nu trebuia sa stai asa atat de mult timp.Alta solutie in care eu cred cu adevarat este cea sa te apropii de bunul Dumnezeu care nu ne lasa niciodata, mai ales la greu si sa te rogi cu toata fiinta ta sa scapi din situatia aceasta.Succes,iti tin pumnii, ai grija!

| Andandut a răspuns:

Du-te la politie, neparat! Iar daca iti este teama, spune-le parintilor tai prin ce treci si du-te cu ei la politie. Tot zici ca nu mai suporti sa traiesti asa, ca nu stiu ce, dar faci ceva ca sa-ti fie mai bine? Doar te plangi, asta faci, atat!
Tu singur nu poti rezolva nimic, asadar spune-le parintilor tai si mergeti la politie. Nu vei pati nimic, stai linistit, sunt sigura ca atat parintii tai cat si politia iti vor oferi sprijinul necesar.
M-am uitat la raspunsurile tale aici pe TPU si am vazut ca ai zis ca iti este frica sa te duci la politie, pentru ca apoi o sa te bata acei baieti. Mai baiete, tu gandesti? Daca te duci la politie, politia o sa-i caute, o sa-i cheme la sectie sa dea declaratii, o sa ii avertieze ca daca se mai iau de tine risca inchisoarea. Crezi ca dupa ce ii dai la politie o sa le mai arda lor sa se ia de tine? Crezi ca si-ar risca ei libertatea pentru tine?
Mergi la politie si spune absolut tot acolo, cu toate detaliile!
Odata ce acesti baieti au vazut ca tie iti este frica si nu reactionezi in nici intr-un fel, normal ca acum te iau de fraier si isi bat joc de tine. Pentru ca ei s-au convins ca tu nu le vei face nimic. Demonstreaza-le contrariul. Politia ii va linisti, te asigur!
Ei nu au parinti? Daca sunt minori, sunt sigura ca politia le va chema si parintii la sectie. Si sa vezi ce se vor linisti ei atunci. Nu-ti fie frica, doar de asta sunt legi in tara asta, de asta exista politie, ca sa ne apere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In asemenea cazurti, trebuie neaparat sa stii cum sa te aperi/sate te bati. Ai auzit? Este obligatoriu, imperativ. Fie te duci/inscrii la un curs, fie inveti tehnici de aparare de pe net. https://www.youtube.com/channel/UClKgO_YP3pcIVeav2g_k6hw >> https://www.youtube.com/channel/UCIsYImAY1_GlnO-nfDOP3fQ.
Apoi, ar trebui de asemenea, sa te rogi/duci la biserica pentru ca Dumnezeu sa te ajute, dar si sa ii multumesti pentru ca ti-a oferit sanatate, a avut grija de tine si familia ta, te-a ferit de accidente, dusmani vazuti si nevazuti, etc.
Apoi duca aceste 2 lucruri, ai putea sa mergi la politie pentru a cere un sfat, iar nu o plangere, pentru ca ei nu vor face nimic si batausii vor sti.
Poti ignora al treilea sfat, nu sunt sigura daca chiar e asa bun.
Iarr in ultimul dar nu cel din urma rand, incearca sa iti alcatuiesti/faci so tu o gasca sau sa te alaturi tu unei gasti sau sa introduci in gasca ta pe nite baieti care mai stiu sa se bata sua cu care ai putea impreuna sa invatati cum sa va aparati.
E greu sa urmezi unele solutii din cele ce ti le-am spus, dar altele nu sunt...
Ai grija de tine! De cele mai multe ori, batausii aceia nu stiu efectiv cum sa se bata, in sensul ca nu stiu tehnici, doar sa dea, iar gura spune mai multe decat ar putea infaptui. Daca vei invata cum sa te aperi, vei invata tehnici, de care ei nu au niciun habarn Deci nu vei spera ca o sa poti fata, ci vei si figur, avand un asemenea avantaj, iar un grup, daca ia avea un grup, oricat de rastrans de alti baieti, mai ales daca ii inveti/le arati si lor cum sa se bata/ apere, veti fi invincibili.
Nu glumesc, incearca sa faci aceste lucruri, altceva nu ai ce face. De asemenea, ai si nevoie de ajutorul lui Dumnezeu. Asa, sigur vei reusi! Ai grija de tine si fi curajos! Poti fi mult mai istet decat ei!

| OpinieSiSolutie explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru OpinieSiSolutie):

Cu placere! Sa ne spui apoi cum merg treburile si ce ai reusit.
Bafta!

| OpinieSiSolutie explică (pentru anonim_4396):

Cu siguranta si inca o data multumesc