| JustAod a întrebat:

Salut TPU, sunt elev in clasa a 8-a si am avut mediile in clasele 5-8 peste 9, 60 dar nu ma simt destul de pregatit pentru evaluare nationala, ce as putea face ca sa ma pregatesc pana in iunie

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Înveți, ce sa faci.

| JustAod explică (pentru suntserios):

Pai ma refer cum sa invat, adica sa exersez facand modele de test sau sa invat teoria

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa iti faci un plan in functie de cum preferi tu.In unele zile poti rezolva variante de subiecte, in alte zile doar sa citesti teoria sau o combinatie intre cele doua.Succes!

| ksm1485 a răspuns:

Eu iti sugerez sa gasesti si modelele de evaluare din anii trecuti si sa le rezolvi pe toate.De asemenea incearca sa iti faci niste foi sau biletele pe care sa iti notezi formulele pe care sa le scrii cu roz, verde, ros deaorece iti vor sari mai mult in ochi atunci cand te vei uita pe ele si intr-un final ti le vei aduce aminte.Incearca sa lucrezi in mod constant cel putin 3-4 ore pe zi si sa citesti cel putin o carte pe saptamana deoarece iti va imbunatati vocabularul si te va ajuta la punctul 9 de la evaluare(doar daca nu s-a schimbat structura). Inca o chestie atunci cand inveti la mate si te saturi invata la romana si tot asa, pentru ca nu este recomandat sa inveti 4 ore la matematica fara pauza. In mare parte astea sunt metodele pe care le recomand, deoarece si eu le-am folosit si am luat note mari la evaluare acum 3 ani.
Succes!