| anonim_4396 a întrebat:

sunt intr-un fel disperat de un lucru.
Sunt foarte rușinos! Nu 100% dar în mare parte intr-un grup de prieteni nu scot 1 cuvant imi e rusine de reactiile celorlalti si restul.
Ce sa fac? Multe sfaturi va rog!
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic, de vei dez-rusina cand vei vedea ca lumea te ocoleste, ca nu mai ai prieteni, ca nu te angajeaza nimeni, ca nu ai nici o relatie si nu poti sa-ti faci niciuna, ca esti singur in casa samd.

Sfatul este sa te schimbi si sa incepi sa deschizi gura. In felul asta socializezi cu oamenii si incepi sa-ti construiesti increderea in tine, fara d ecare nu vei face nimic in viata.

3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Asta e o problema, dar se poate rezolva.
Depinde de tine daca vrei cu adevarat sau nu.
Incearca sa ai o viata sociala cat mai activa.
Vorbeste, deschide-te si o sa vezi ca nu are de ce sa-ti fie rusine.
Daca vei fi un tip sociabil si cat mai carismatic, o sa vezi ce frumoasa e socializarea.
Daca esti timid si stai mereu incruntat si vorbesti doar cand esti intrebat, vei avea o viata stresanta si plina de regrete.

| peperonies a răspuns:

O sa iti dau o reteta pentru 2 testicule si te duci si le iei de la farmacie cand vrei tu.

| TheRunner a răspuns:

Fii tu insuti. Te temi ca va rade cineva de tine sau ceva. Toti sunt perfecti asa cum sunt, doar sa nu se dea alt cineva. Vorbeste cu ei, cauta subiecte, mentine subiecte de vorba. Sper ca te-am putut ajuta cu putin macar. N-ai de ce sa fii rusinos, mai ales in grupuri. Doar incearca si ai sa prinzi curajwinking