Întrebare recomandată | MarianIordanescu a întrebat:

Salut TPU, sunt Marian si vreau sa imi raspundeti la cateva intrebari care ma framanta de ceva timp.
Cum este posibil ca de la un baiat extrovertit si sociabil sa ajungi la un baiat introvertit si "timid" in decursul a 2-3 ani? Precizez ca in momentul de fata am 16 ani iar in 3 luni fac 17.
Devenind asa introvertit mi-am cam pierdut si "skill-urile" sociale adica nu prea mai stiu subiecte de vorba, nu stiu sa mentin o conversatie, iar momentele de liniste ma fac sa ma simt inconfortabil....am inceput ca nu mai stiu cum sa ma bag in seama cu o fata, adica stiu sa respect o fata stiu cum sa ma comport, dar nu si sa incep o discutie cu ea.
As fi vrut sa dau vina pe perioada pandemica din ultimii 2-3 ani dar cred ca pur si simplu m-am pierdut eu si pur si simplu nu vreau sa accept.
Aveti ceva sfaturi pentru mine?
Dau funda :*

Răspuns Apreciat de Editori
greece12
| greece12 a răspuns:

Cand nu mai stii cum sa incepi o conversatie,inseamna ca nu mai citesti.
Nici online,nici live.
In plus au inceput si hormonii sa danseze si sa-ti aminteasca barbatul in devenire care esti.
Cultiva-te,cauta site-uri cu glume,cu muzica,vezi comedii,vezi documentare,informeaza-te,iesi intre oameni, plimba-te cu prietenii, stai la discutii si-ti vei da drumul din nou.
Nu te inchide in tine, nu te condamna singur la viata inside, cand soarele rade pe cer si viata se cere sa fie gustata la maxim!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai crescut si te-ai izolat de lume, probabil petrecand mult prea mult timp cu joculetele pe computer si statul online pe site-rui ori privind video-uri, in loc sa iesi afara si sa socializezi in timpul cand nu esti la scoala.

Sfatul meu este:
Doar tie iti sta in putere sa revii sociabil si agreabil ca inainte, iesind afara, intalnindu-te cu prietenii, facandu-ti o prietena, distrandu-te si evident eliminand joculetele si statul inutil online.

| Hollyg a răspuns:

Doar pierzându-te poti descoperi mult mai mult despre tine însuți. Dpmdv ca fata, mi se pare mult mai ok un băiat care este natural, si vorbește de subiectele lui preferate, hobby uri, ca unul care încearcă tare sa aibă o conversatie forțată. Si apoi, cel mai bun mod de a începe o conversatie cu cineva, e o gluma buna?