| Loreen777 a întrebat:

Sunt o fata obisnuita de 11 ani si sunt pe clasa a cincea.Am o prietena(cea mai buna pritena si e cu mine in clasa) de mai mult de un an.Adevarul e ca daca ne vezi impreuna prima data si nu ne cunosti, ai crede ca suntem gemene.Problema e ca de un timp am devenit foarte geloasa pe ea din multe motive.In primul rand ea a fost singura din clasa care a avut media generala 10 curat la sfarsitul sem. In al doilea rand ma supara faptul ca cu toate ca in ziua de azi toate prietenele cele mai bune spun ca sunt BFF chiar daca nu vor fi pentru totdeauna, prietena mea spune ca suntem doar BF desi pana acum nu ne-am certat niciodata, radem de facem pe noi cand suntem impreuna si totusi nu vrea sa spuna ca suntem BFF...In al treilea rand, ma enerveaza faptul ca nu are modestie,"Ea trebuie sa fie cea mai buna" si de aceea cand vede ca iau o nota mai mare decat ea trece de la Smileyface la o tristete de moarte, cu alte cuv. e intr-o continua competitie cu mine! Si in al patrulea rand nu suport sa imi spuna ca noi doua ne intalnim de prea multe ori si suntem izolate de celelate fete si ca ar trebui sa ne intalnim si cu ele.Ma rog,ii dau dreptate dar atunci cand ma intalnesc eu cu alta fata decat ea, ea se supara da cand se intalneste ea cu altcineva nu-i absolut nicio problema! Nu mai suport! Vreau sa fiu mai departe cea mai buna prietena a ei fara sa fiu geloasa pe ea! Va rog sa imi dati un sfat! Multumesc, anticipat!

9 răspunsuri:
| MissxD a răspuns:

1. Poate ai putea sa te gandesti ca daca concurati una impotriva alteia la scoala, ar fi mai distractiv; insa daca sunteti prietene bune ar trebui sa fiti o echipa; si ce daca daca a avut media 10? Foarte bine, felicit-o, fi mandra ca ai asa o prietena; nu o considera perfecta; poate tu este mai buna decat ea la altceva.
2. Nu conteaza ca suntem BF sau BFF; oricum crezi ca veti sta impreuna pentru totdeauna? Ultimul F de la BFF e FOREVER, iar asta depinde de amandoua in viitor, cat timp sunteti prietene bune... ce mai conteaza.
3. Si ce daca daca va izolati de ceilalti? Si daca ai fi tu in centrul atentiei cum ai mai putea fi prietena buna cu fata?
4. Lasa daca obtii tu nota mare si se intristeaza; vrea sa fie prima... si care e treaba ta? Aici e mai bine sa fiti pe cont propriu daca sunteti asa competitive; mie asta nu mi se pare dovada de prietenie adevarata 100%; nu ca ar fi falsa sau ar vrea raul; nu, doar ca vrea ea sa fie prima la scoala; cam asa am fost multe dintre noi prin a 5-a big grin bafta... ramaneti prietene bune. Uita-te pe Disney Channel la Shake it up (Totul pentru dans); poate v-ati regasi in fetele din rolul principal, din punct de vedere al personalitatii - acolo vei vedea o adevarata prietenie happy

| bbxbeibiiii a răspuns:

Pai daca e asa, nu e nici macar bf, e doar f; daca ati fi bf, ea ar trebui sa se bucure pentru castigurile tale

| Moncherie a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie.
Problema se poate rezolva, dar va dura ceva timp, nu o poti rezolva intr-o secunda. O sa le iau si eu pe randuri ca sa iti explic ce trebuie sa faci.
In primul rand, media generala nu ar trebui sa strice o prietenie. Te-ai gandit ca poate ea petrece ore bune invatand ca sa ia 10, iar tu nu? Nu ar trebui sa te superi pe ea ci sa te bucuri. Poate si ea e suparata ca trebuie sa stea sa invete, desi ar vrea sa iasa sa se joace, sau probabil parintii ei sunt mai exigenti cu ea.
In al doilea rand, nu vrea sa spune forever pentru ca poate vor trece anii si nu veti mai fi asa bune prietene.
In al treilea rand, trebuie sa ii spui ca fiecare invata pentru el si primeste nota care o media asa ca sa nu se supere. Nu ar avea de ce sa se supere din moment ce invata bine. Inca e copilaroasa asa ca e normal sa se supere, dar ar trebui sa-i treaca repede sau ar putea sa piarda o prietena valoroasa.
In al patrulea rand, da-i timp si lasati un pic de distanta intre voi. Imprieteneste-te cu celelalte fete si arata-le cum esti tu cu adevarat, altfel se va imprieteni prietena ta si poate te va da la o parte si va barfi despre tine.
Intalneste-te cu prietena ta de 3 ori pe saptamana, cred ca e de ajuns atat. Ea inca nu intelege ca tu o consideri foarte importanta si daca nu va ajunge, atunci va pierde o prietena de nadejde.
Sper sa te ajute! happy

| Loreen777 explică (pentru Moncherie):

Iti multumesc mult pentru raspuns!laughingDar problema e ca ea nu e copilaroasa...Are 12 ani si este printre cele mai mature si responsabile fete din clasa(eu sunt mai copilaroasa)

| WhatMeanLove a răspuns:

-toata chestia e ca vrea sa stea departe de tine un timp, poate chiar mai mult de atat, ma rog, daca sunt BF(BFF) o sa treceti cu bine peste asta.

| AleexNC a răspuns:

Stiu destui care au avut media 10 si nu-s perfecti nimeni nu e... cum s-a mai zis daca ea este asa atunci nu este nici macar bf, daca ar fi bf cu tine nu arfi geloasa sau superata cand iei o nota mai mare ca ea! nu trebuie sa te superi daca iti spune ca va intalniti prea des las-o sa zica ce vrea daca ti-ar fi cu adevarat bf nu ar avea nicio problema cu asta la fel cum nu ai nici tu! daca cum ai zis tu nu are modestie ea trebuie sa fie cea mai perfecta si nu suporta ca alti sa fie mai buni ca ea atunci las-o in pace de aia si are probleme daca te intalnesti cu alte fete vrea sa te intalnesti numa cu ea ca sa se creada importanta dar ea are voie sa se intalneasca cu cine vrea. am si eu unii prieteni de genu asta. nu te mai supara din fitele ei! ok? :Xwinking

| Mariaaa234 a răspuns:

Buna! sunt si eu o fetita de 11 ani.am avut si eu o problema la fel ca a ta.nu a mers si oricum s-ar putea sa te paraseasca pentru altcineva. iti spun din experienta.imi pare rau daca te voi dezamagi in legatura cu raspunsul meu.eu cred ca ea nu poate fi cu adevarat prietena ta...sunt sigura de asta. daca ar fi fost; te-ar fi bagat in seama mereu, mereu si mereu.dar e doar un sfat, iar tu trebuie sa faci doar ce-ti spune inima!

| Skm a răspuns:

happy Nu eşti în posesia ei şi nici invers. Aveţi libertatea de a vă „întâlniţi" şi cu alte fete. Dacă sunteţi atât de „bf", ar trebui să nu vă deranjeze asta. happy
Fă-o să înţeleagă că nu e tocmai OK să fie invidioasă raised eyebrows

| Loreen777 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!laughingDar totusi avem multe secrete impreuna si nici una dintre noi nu le-a spus pana acum...E ff de incredere, asta-i adevarul.Am vb si cu parintii si cred ca defectul ei este pana la urma ca este ff plina de sine(la fel ca si parintii ei desi sunt draguti).