| PuținConteazăNumele a întrebat:

sunt un baiat de aproape 16 ani si am decis sa imi spun problemele aici. Deci ma simt ciudat, nu stiu sa explic prea bine dar ma simt intr-un fel in care nu ma simteam pana acum 1 an 2. Eu sunt in clasa a 9 a, am ajuns intr-un mediu necunoscut, eu fiind foarte timid, nici acum nu prea m-am acomodat. La mine in clasa sunt doar idioti, carer stiu sa isi bata joc de tine si sa ia la misto fara motiv. Altceva, eu stau in caminul liceului si sunt asa mai retras, pur si simplu cand vin de la scoala stau in camara pana seara, mai ies afara doar sa ma duc la cantina sa mananac si atat, in timp ce ceilalti ies pe afara, se duc in oras dar eu nu, pur si simplu nu stiu de ce, sunt o fire foarte inchisa in sine, anti-sociala, mai introvertit parca nimic nu mi se pare interesant, o alta problema ar fi fetele, prietena nu am avut niciodata, nu am tinut o fata de mana niciodata, sau sa imbratisez o fata, nu mai spun de sarutat, nu stiu din ce motiv, si cred ca am nevoie de afectiune, de dragoste, dar nu stiu cum sa fac sa se intample asa ceva, la mine in liceu vad multe fete, dar nici sa le privesc in ochi nu pot, dapoi sa mai si vorbesc cu ele. Pe Facebook am mai vorbit cu cateva, dar simpla conversatie buna, cf, bine, pa. Vara trecuta am stat numai in casa, nici nu stiu daca am iesit la poarta de 5 ori, si nici acum in week-enduri nu ies, parca nu am cu cine, cu colegii dintr-a 8-a nu mai vorbesc cu niciunul. Singurul lucru care ma mai inveseleste putin si ma scoate din aceasta stare este muzica, dar doar pe moment. Nu astept raspunsuri, am simtit doar ca trebuie sa ma eliberez, sa stie cineva aceste lucruri, mai bine sa le stie un anomin, decat un "prieten". Multumesc si scuzati-mi ideiile ingramadite si incurcate...

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani pari a fii un copil afectat de singuratate, in depresie.
Poate ar trebui sa discuti cu un psiholog, pentru ca, de nu faci ceva acum, mai tarziu va fi si mai greu.
Copii de seama ta, ori stau in casa pe computer si se joaca metin, naruto si dumnezeu mai stie ce jocuri, ori ies sa bata mingea prin curtea unei scolii.
Nu ti-ar strica sa iesi la aer sa bati mingea, dimpotriva, te-ar elibera de stresul si problemele care te apasa, de singuratatea asta bolnavicioasa pe care o preferi, in locul eliberarii de ea.
Te-as sfatuii sa te apouci de un sport!
Sportul la varsta asta este solutia! Te dezvolta armonios, te elibereaza de stres, te aduce alaturi de copii de aceeasi varsta, te face sa solicializezi, putand chiar sa-ti faci prieteni adevarati.
Un sport, este intotdeauna un lucru bun, pentru minte si trup!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Salut, parca m-ai descris pe mine la varsta ta. E clar ca esti depresiv dar care ar fi cauzele? Sigur sunt unele mai adanci de ce ai scris tu aici, o discutie (sau mai multe) cu un psiholog bun te-ar putea ajuta mult. Daca vrei sa vorbim poti sa-mi trimiti mesaj privat.

| theeternal a răspuns:

Salut,

Stiu cum e, crede-ma. Perioada liceului nu e chiar una placuta, in special daca nu ai prieteni sau persoane in compania carora sa te simti bine. Ce te-as putea sfatui, este sa incerci sa iti faci prieteni dinafara clasei tale (poate dintr-o clasa paralela sau ceva, sunt sigur ca oricat de retras ai putea fi, tot o sa-ti gasesti pe cineva care sa fie pe aceeasi lungime de unda cu tine). Just try.