| doardavid26 a întrebat:

Salut,Tpu.Tocmai ce am terminat clasa a opta, cu tot cu examene cu tot și acum câteva zile am fost să pun opțiunile pentru liceu.Am pus prima opțiune mate info la cel mai bun din oraș și intru cu siguranță pentru ca am avut o medie destul de mare.Insa la liceu exista trei specializări de mate info:mate info normal, mate info intensiv engleză și mate info intensiv informatică. Marea mea problemă este care să aleg dintre intensiv engleză și intensiv informatică.Mi-ar plăcea să lucrez mai mult pe informatică pentru ca aș vrea să urmez asta pe viitor si m-ar ajuta mult info intensiv, dar totuși îmi place foarte mult și engleza și nu știu ce să aleg.La intensiv info mi-e frică să nu îmi fac prieteni și lucruri de genul, pentru ca știți ca acolo intră doar elevi foarte buni care se bazează doar pe învățat și nu prea aș vedea ca aceștia să fie sociabili….Un fost coleg vrea să dea la intensiv engleză, iar dacă dau și eu acolo aș avea prieten asigurat.Totusi nu stiu ce sa aleg:sa ma simit bine în clasă alături de prieteni și să mă distrez sau să aleg strict viitorul și să mă duc la intensiv informatică, acolo unde nu prea aș crede ca mi-aș face prieteni.Voi ce m-ați sfătui? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Intensiv engleza, fiindca orice ai face in domeniul IT ai nevoie de engleza, in special daca vrei sa lucrezi pentru corporatii mari, care platesc multe mii de dolari.

| doardavid26 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc,în mare parte e aceeasi materie, dar faci mai multe ore de info la intensiv info, nu?

| doardavid26 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos!