| 0Dutzu09 a întrebat:

Salut TPU, va rog am nevoie de parerile voastre de la toti care vedeti asta, sunt foarte nedumerit cu liceul in sensul ca am luat la Evaluarea nationala 5.65 si am doua profiluri la care sa aleg si nu stiu pe care sa il aleg (stiinte ale naturii, Energetic) tata imi recomanda sa ma duc la energetic (electric) el fiind un electrician bun si imi zice ca ma poate ajuta el in unele cazuri, chiar daca nu vreau sa profesez in aceasta meserie, si a doua optiune ar fi stiinte ale naturii care nu stiu daca la acesta sa ma duc media fiind aici de 5.55 si la energetic 5.47
In viitor vreau sa devin agent de politie, dar nu vreau sa intru pe un profil umanist deoarece imi place destul de mult matematica, nu stiu ce sa fac ori sa ma duc la un profil de energetic ori la stiinte ale naturii, repet la energetic primesc ajutor de la tatal meu daca ne pune sa facem ceva practica sau circuite si in caz daca nu i au bacul pot iesi cu o meserie (ceea ce nu cred ca o sa se intample), dar la stiinte ale naturii nu pot iesi cu nici o meserie, daca a ti fi in locul meu ce a ti face?

Răspuns Câştigător
| AndaAlexandra a răspuns:

Eu as opta pentru energetic și îți spun și de ce. Până la terminarea liceului poți învăța și de la tatăl tău și contează foarte mult că ai un astfel de sprijin și ajutor. După liceu, poți da la poliție. Electrician poți fi in timpul liber. Polițiștii se pensionează destul de devreme, astfel că te poți concentra pe meseria de electrician. E un fel de job de siguranță, de rezerva. In ziua de azi găsești tot mai puțini meseriași.
Acum, este decizia ta. Dacă îți place foarte mult științele, mergi pe științe ca mai târziu să nu regreți că nu ai ales ce ți-a plăcut ție.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am luat la Evaluarea nationala 5.65... imi place destul de mult matematica... daca a ti fi in locul meu ce a ti face?"

clar: mate-info sau stiințe, doar sa ai medie

| 0Dutzu09 explică (pentru sierra1):

Nota nu reflecta neaparat elevul in sine la invatatura, a fost o evaluare grea care multi au picat o cu note jalnice, de la mine din clasa am fost 13 copii la evaluare si doar 4 dintre noi am luat peste 5.

| Robert2526 a răspuns:

Mergi pe energetic cum zice tatal tau, ai o medie mult prea mica, foarte probabil, intri la un liceu slab si bacul nu il vei lua. Nu vreau sa te descurajez dar perspectivele de a lua bacul sunt minime daca la evaluarea nationala ai luat 5, 65. Ai nevoie sa muncesti foarte mult singur, sa faci meditatii, etc. Zici ca iti place matematica dar asta nu se vede si in nota de la evaluarea nationala

| 0Dutzu09 explică (pentru Robert2526):

Deja fac asta, in clasa a 7 a era sa raman corijent la romana, dar am reusit sa ma ridic de la note full de 3 la note de 6 (la teste ma refer) in patru ani am timp destul de studiu pentru a lua bacul.

| 0Dutzu09 explică (pentru Robert2526):

Plus media a fost asa mica deoarece a fost o evaluare destul de grea.