| abcddcba a întrebat:

Traditiile cand moare cineva in familie cu acoperirea oglinzilor, televizoarelor, cu neascultatul muzicii si restul chestiilor sunt si in afara? Sau doar la noi in Romania? Si mai exact de ce se procedeaza asa?

Răspuns Apreciat de Editori
| AndaAlexandra a răspuns:

Așa cum în România tradițiile difera de la o zona la alta, așa se întâmplă și în cazul altor țări. Tradiții ca la noi, insa nu cred că are nici o țară.
Tradiția cu oglinda, in cazul asta, spune că mortul nu trebuie sa se privească în oglinda pentru ca sufletul lui sa nu se întoarca, înapoi acasă, sau că, dacă o persoană se privește în oglinda cat timp mortul este în casa, va fi următoarea care va muri.
Muzica nu este interzisa. Există situații în care la priveghi anumiți interpreți vor canta muzica de jale, sau mortul va fi înmormântat cu famfara. În schimb nu se asculta muzica de petrecere pentru ca ar fi ca și cum te-ai bucura de moartea decedatului.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca sunt tari din lumea civilizata cu atatea traditii stupide provenite din zona religioasa.
La urma urmei cand suferi o pierdere o suferi cum simti tu nu cum a zis tanti Tantza acu 200 ani.
Cand mi-a murit ultima ruda am preferat sa stau cu familia si sa ne aducem aminte de momentele frumoase... nu sa pierd timpul acoperind chestii prin casa.

| Andreeush a răspuns:

Sunt superstiții și există și în alte țări.
Din câte știu se zice că dacă nu acoperi oglinzile sufletul celui mort rămâne prins în oglindă și va bântui casa.
Se mai zice că dacă cineva se uită într-una din oglinzi va fi următorul care va muri.
https://calendarulortodox.ro/......ormantare/
http://www.acoger.cl/supersticiones-o-creencias-sobre-la-muerte/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doar obiceiuri, chiar și la unele sate, bătrânii nu fac tradițiile de genu chiar dacă sunt bătrâni.