| Flavius1998 a întrebat:

Salut tuturor.

De cam 2 luni am inceput sa ma balbai, si din ce in ce mai rau;))
Nu mai rostesc cuvintele bine sau le pocesc :(;))

Am cautat pe net si am vazut niste exercitii de dictie. ce ziceti de acestea?

| Ascunde codul
http://www.traininguri.ro/exercitii-de-dictie/

Voi ati mai avut vreo problema de genul?

Cei care vor sa faca glume sau sa comenteze aiurea rog sa se abtina.

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Daca ai inceput sa te balbai din senin si o faci foarte des te sfatuiesc sa mergi la doctorul de familie, care eventual iti va da o trimitere catreun doctor de specialitate.

| ʎpooɯ a răspuns:

Poate are o cauza psihica.
Ar trebui sa vorbesti cu un psiholog si cu un logoped.

| Rallucs a răspuns:

Salutare! Nu este o problemă atât de gravă chestia cu bâlbâitul,și mie mi se întâmplă în ultimul timp,dar asta pentru că am ceva timp de când sunt plecată din țară.dar nimic grav. Poate fi și problema stresului în exces sau emoțiile,încearcă să te relaxezi și să fi tu însuți atunci când vorbești,gândește ceea ce vrei să spui, iar înainte să.i dai drumul cuvântului/frazei din gură, reformulează totul de la capăt în minte.Dar cum ai spus și tu, poți încerca și câteva exerciții de dicție, de ce nu? Mereu este loc pentru mai mult și mai bine. MULTĂ BAFTĂ ÎN CONTINUARE ÎȚI UREZ!