| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor, in 8 iulie am prima mea corigenta din viata mea ( cls 9 matematica).
Chestia e ca nu pot sa invat, am tot incercat dar nu reusesc de cand am invatat pentru ridicarea mediei.
Stiu ca ar trebui sa invat dar nu pot!
Ce sa fac?
Este corigenta o sperietura pentru elevi?
Va rog dati-mi sfaturi!
Mulțumesc

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, o cirijenta neluata inseaman repetentie!
Deci ia in serios corijenta aia si invata pe rupte, ca de nu o iei, vei repeta clasa.

| LisaJulie a răspuns:

La corigența acum toată lumea trece! Și asa profesoara e plictisita de cât trebuie sa stea la școală și sa corecteze la examene! Sfatul meu este sa vorbești cu un profesor de matematica sa te îndrume pentru ca singur nu vei putea sa înțelegi oricât de multe exerciții și probleme ai face îți trebuie pe cineva sa te îndrume! Trebuie sa încerci totuși sa scrii ceva pe foaie corect! Multa bafta!

| AndaAlexandra a răspuns:

Dacă nu iei corigenta, poți rămâne repetent, deci trebuie să înveți dacă vrei să treci clasa. Acum, in 4 zile nu știu cât poți recupera, dar învăța orice.

| Hudirn1 a răspuns (pentru AndaAlexandra):

Am sanse daca invat toate formulele si le scriu pe foaia de lucru si incerc sa mai rezolv exercitiile de pe foaie?, daca trec clasa vreau sa ma transfer sa scap de matematica.

| AndaAlexandra a răspuns (pentru Hudirn1):

Depinde de profesor. Învață macar alea. Poate ai o sansa