| alexandrumarcu32 a întrebat:

Salut tuturor,

Uite m-am contrazis si eu cu cineva...era o reclama de la o retea de telefonie la TV, unde protagonista era actrita Oana Pellea. Intrebarea mea este urmatoarea, daca ar fi sa se puna intrebarea, tinand cont ca tatul ei este mort, cum ar fi corect: "Oana Pellea a fost fiica lui Amza Pellea", sau "Oana Pellea este fiica lui Amza Pellea"?

Multumesc mult, bineinteles, dau funda.

2 răspunsuri:
| Snowfall a răspuns:

Oana Pellea este fiica lui Amza Pellea, fiindca ea nu este moarta.

| AlinaCurca a răspuns:

Fac o referinta la limba franceza, unde in anumite situatii nuse foloseste trecutul, considerandu-se ca acel lucru nu se poate schimba. Asadar, logic este sa spui "Oana Pellea este fiica lui Amza Pellea" si tot corect ar fi "Amza Pellea a fost tatal Oanei Pellea". Uman vorbind, el este si va fi mereu tatal ei, ea este fiica lui, chiar daca el a decedat. Nimic nu va schimba faptul ca ea este fiica lui. Va fi toata viata.