| ElenaBa a întrebat:

Salut unde se pune virgulele . Urgent va rog ,, Multi sint puti la grea incercare atunci cind trebuie sa faca o alegere . Va rog Funda la cine stie corect

Răspuns Câştigător
| Rockart a răspuns:

Aruncă un ochi peste astea şi încearcă să-ţi faci singură tema:
- înainte de o conjunctie adversativă ( dar, iar, ci)
- înaintea unei conjuncţii conclusive: (aşadar, aşa că)
- înaintea unei circumstanţiale de cauză: Nu a ajuns la timp, pentru că...
- înaintea unei propoziţii consecutive: A mâncat atât de mult, încât nu mai putea să se mişte
- pentru a despărţi o propoziţie concesivă de restul frazei: Chiar dacă / Deşi / Cu toate că ştia raspunsul, el refuza să vorbească.
- pentru a despărţi o condiţională de restul frazei: Dacă nu rişti, nu caştigi.
- pentru a despărţi o propoziţie incidentă de restul frazei: Copiii, spunea cineva, se nasc toţi cu ochii albaştri.
- pentru a despărţi o apoziţie de restul propoziţiei: Mihai, fiul lui Cristi Maftei, are 9 ani.
- dupa un substantiv în cazul vocativ: Dana, vino aici!
- dupa o interjecţie: Vai, iar am uitat banii acasă.
- înaintea pronumelui relativ "care", atunci când acesta este folosit pentru a adauga o informaţie suplimentară: Copilul, care pană atunci stătuse liniştit, începu să dea semne de nerăbdare.

sursa: http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t298858.html

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

De obicei, cand faci o pauza in vorbire.

| RamonaGabriela13 a răspuns:

Http://www.scientia.ro/......gula.html. Buna! Ai aici un link de unde te poti documenta in legatura cu aceasta problema. Funda?;;)