| bogdannel977 a întrebat:

Salut,voi aveti unele momente atunci cand dormiti,cand adormiti imediat si va sculati,cu o senzatie ciudata de parca ati cadea din pat,ati pica dar nu neaparat de undeva,asa deodata?, Fundita

Răspuns Câştigător
| Fridăm a răspuns:

Cam toată lumea le are. Uite: '' Tresaririle nocturne se manifesta prin senzatie de cadere, de pierdere a echilibrului sau de spasm muscular nocturn, fiind denumite medical, mioclonii hipnagogice. Ele reprezinta un fenomen relativ frecvent intalnit, ce survine la adomire si determina trezirea din somn. Tresaririle nocturne pot fi resimtite ca o senzatie de cadere in gol, urmand unui "vis". Aproximativ 70% dintre oameni traiesc sentimentul de "cadere in somn" cel putin o data in viata, conform unui studiu realizat de Clinica Mayo. ''

2 răspunsuri:
| LittleShyDevil a răspuns:

Buna ziua! Daaaaaaaa! De multe ori am patit asta. Poate sti sau nu sti, dar se zice ca atunci cand visezi ca din cazatura aceea te atingi de pamant(in vis) sunt persoanele care fac infarct. Asa se zice. Oricum este o senzatie foarte ciudata, deci bine ca ne trezim.laughing O zi buna! happy

| AnimalIHaveBecome a răspuns:

Cred ca cu totii am trait astfel de momente.