| Vexio a întrebat:

Salut vreau sa imi cumpar un pc pe componente(nu tot pc-ul.va arat cam ce as vrea obligatoriu la el:
O sa fiu cat pot de explicit:
As vrea sa imi iau intel core i5. va dau toate informatiile despre el:

Producator:
Nume producator- Intel
Model:
Seria- Core i5
Model- 2400
Specificatii tehnice:
Numar nuclee- 4
Socket- LGA1155
Frecventa- 3.1 GHz
Cache L2- 6 MB
FSB/HT- 5 GT/s
Tehnologie de fabricatie-32 nm
Puterea consumata- 95 W
Mod de operare- 64 Bit
Altele- HF VT-dx ITT TXT

Hard disk:
HDD Samsung Spinpoint F3 1TB, 7200 rpm, 32MB, SATA 2

Viteza de rotatie:7200 rpmCapacitate:1 TBBuffer:32 MBInterfata:SATA 2Rata de transfer SATA:300 MB/sDimensiuni (W x D x H):101.5 x 147 x 26.1 mmGreutate:625 g

Memorie:
Kit Dual Channel Corsair 8GB (2 x 4GB), DDR3, 1600MHz

Tip memoriebig grinDR3
Capacitate:8192 MB
Frecventa (MHz):1600
Tip kitbig grinual channel
Latenta:CL9
Radiatorbig grina
La memorie ma gandesc sa iau de 1333mhz.

Acum vreau recomandari eu am windows xp sp 3 32bit
. am vazut ca xp-ul citeste maxim 3gb.

Ce sa fac? Sa schimb windowsul?
Vreau un calculator numai pentru gaming...am bugetul de 2000lei.

Cum spuneam vreau sa imi spuneti ce este bun pentru jocurile din generatia noastra si cele care o sa mai apara peste doi ani 3...

Am monitor, boxe, casti, carcasa este veche dar nu prea vreau sa dau bani pe una noua (daca schimb carcasa o sa am o performana ma buna la jocuri?)(si vreau sa mearga jocurile: Just cause 2, 3(am auzit ca se lucreala la el, assasin's creed 1, 2, 3 si revelation, gta iv.si jocuri cu grafica buna)

1 răspuns:
| narcisa0madag a răspuns:

Uite sa iti zic cum sta treaba: pc-ul care vrei sa il cumperi e super tare! adica o sa iti mearga si jocurile care apar peste 4, 5 ani cu setarile jos! bun, vreau sa te intreb ce placa video ai - e EXTREM de important pentru jocuri! daca ar fi sa fac o recomandare, as alege NVidia, ceva generatie cat mai noua obligatoriu, eventual cu un cooler klumea pe ea si minim 1GB memorie! Si placa de baza e importanta, ca sa nu crape cand o turezi cu jocuri de genu. dar daca suporta componentele mai sus mentionate, e putin probabil sa iti faca probleme. Jocurile mentionate SIGUR merg toate, imi merg f bine si mie si am aproape jumate din compu tau! carcasa da'o dracul ca nu schimba absolut nimic! adica numa daca te deranjeaza sa o vezi ca nu ii noua nah! sau face probleme gen iti pica curentu des din cauza sursei sau alte nasoale d'alea. da nu cred ca ai fi mentionat :P. cu windowsu: ori iti faci rost de windows xp 64 bit (nu recomand - versiune dubioasa, nu prea stabila zic eu) sau bagi frumos un windows 7 ultimate 64 bit asa sa fii in rand cu lumea. asta teoretic ar trebui din start sa iti recunoasca toti ramii. In plus, dupa ce intelegi cum merge (nu is multe diferente fata de xp), o sa iti dai seama ca ii mult mai usor de folosit atunci cand stai la el 12-13 ore pe zi. Daca cumva nu iti recunoaste toti ramii si ai instalat un OS (sistem de operare - windows) pe 64 biti (repet- recomand windows 7), ii simpla rezolvarea: intri in bios (cand pornesti pe calculator apesi F1, F2, DEL, ESC sau F10 (in functie de calculatoru tau ii asta). Acolo sigur este undeva o optiune referitoare la memorii (gen rescriere memorii - pornit sau oprit, sau gen masurare RAM sau descoperire ram, intelegi tu) si cand pui pe on, deschizi calcu si o sa ai magic in windows 8 GB mari si frumosi. Sper ca te'am ajutat un pic. Stiu toate astea ca am patit si eu exact asa acum 2 ani si mai si lucrez in domeniu. Daca ai peste 18 ani si te'am ajutat cat de putin, ai putea sa ma ajuti si tu? intra te rog pe site'u asta: www.xxx4xxx.com si uita'te prin jur, poate iti place mai mult decat pe care intri de obicei :P garantez ca ii foarte fain si gratuit! Mersi si inca o data, sper ca am fost de folos! Salut!