| CosminNebunu a întrebat:

Salut, vreau sa ma las de un viciu de al meu de vreo 3 ani dar nu reușesc și acela este un drog psihoactiv numit crystal (sau metamfetamina cred).
Totul a început când intr-o seară eram cu toți prietenii mei la o petrecere și mai erau amici care consumau acest drog, dar eu nu consumasem niciodată acest drog și nici nu doream până când un tovarăș care consuma a venit la mine și mi-a oferit o linie, eu refuzandu-l timp de o ora, dar el tot insista sa consum și eu și sa ma distrez cum trebuie, pana am cedat și am spus, hai da-mi și mie sa vad cum e, mi-a plăcut sa recunosc din prima, mă simțeam cel mai bine si cel mai fericit in acel moment, până când am început sa consum la fiecare petrecere, fără drogul acesta nu ma puteam distra la nicio petrecere. Dupa ce se termina petrecerea, ajungeam in tot felul de apartamente, toată lumea consuma acest drog si se fuma în draci (asa m-am apucat și de fumat) de la petreceri și distracții, am tot consumat frecvent timp de un an la tot felul de petreceri care țineau 2-3 zile, doar consumam acel drog și atat, până când mi s-a rupt filmul și am luat-o pe aratura, începeam sa consum timp de 3-4 zile singur sau cu un tovarăș până nu mai știam de noi, doar stând pe telefon pierzând bani la aparate și acum am ajuns într-o situație groaznică și nu pot scapa de acest viciu. De vreo 6 luni încoace am început sa consum zilnic sau la 3-4 zile maxim de pauza ca altfel nu sunt eu, dacă nu am aceasta substanță în corp, vreau sa scap de acest drog, dar toată lumea a început sa ma evite, fără nici un gând motivațional pentru a înceta sa consum, sunt în panica maxima ca nimeni nu vrea sa ma susțină și nimeni nu vrea sa te ajute când ești un drogat, nu m-am gândit niciodată la suicid ca îl iubesc pe Dumnezeu, dar mi-e frica ca din cauza datoriilor și ca nici un tovarăș nu vrea sa-ți dea o mână de ajutor. Voi eșua și îmi cedez viața, va rog sa îmi spuneți cine a mai trecut prin asa ceva și după o perioada lungă de consum a reușit sa treacă peste acest viciu și sa se bucure din nou de viata asta frumoasa și plina de voie buna, regret enorm ca nu m-am gândit niciodată la consecințele primei linii ca o sa ma bage intr-o dependenta la care nu o sa mai pot scara vreodată, ce sfaturi și rețete ale succesului sa îndur sa trec peste acest viciu anormal? (la 17 ani am început și acum am 20 de ani).

5 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

E foarte greu de renunțat la amfetamine, mergi la dezintoxicare dacă nu reușești singur. Pari a fi dispus spre dependență, îți recomand pe viitor să te abții de la orice droguri dacă nu vrei să se repete experiența. Până atunci nu prea ai ce să faci decât să te internezi într-o clinică de dezintoxicare unde vei primi tratament adecvat și vei fi împiedicat să-ți mai faci rost de drog.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la tara, in varful muntilor si ia-ti de lucru la o stana, la padurar, la carat apa cu galeata ori cultivat ceva, undeva unde nu ai contact deloc cu prietenii drogati si nici posibilitatea sa mai cumperi droguri, ca sa poti scapa de acesta dependenta de droguri mortale.

| AndaAlexandra a răspuns:

Îți trebuie multa voința pentru asta și totul pleacă de la tine. Dacă ești suficient de motivat sa scapi, o poți face. In primul rand trebuie sa te detașezi de prietenii toxici și să nu îți faci probleme că nu vei mai avea prieteni, deocamdată. Concentrează-te doar pe tine, repara ce ai stricat și recâștigă-ți viața. Poți!
Mergi undeva unde sa te deconectezi de la tot. Un timp. Găsește un loc unde sa poți merge. Lasă jocurile, lasă telefonul și tot ce te leagă de trecut. Apelează la familie, la cineva de încredere, apelează la medici, la oricine te poate ajuta, nu la prieteni falși care te ademenesc și nu dau doi bani pe tine. Ai greșit, dar atâta timp cat ești decis că vrei sa te schimbi eu cred că te vor ajuta. Toți meritam o șansă.
Va fi greu. Va fi un drum lung, te vei simți singur, neajutorat, dar nu e imposibil atâta timp cât nu renunți. Vei reuși. Nu te cunosc, dat am încredere în tine. Nu îți pierde credința și speranța. Va veni și ziua în care te vei bucura de viață.

| 1onur a răspuns:

Cerei lui Dumnezeu https://ibb.co/SxXJqXr ajutorul cu toată inima și tot sufletul tău să-ți dea putere să-ți deschidă ochii.Toți "prieteni" tăi care tau învățat la toate prostile și rahaturile alea ELMİNĂİ PE TOȚİ. acei "oamenii" nu-ți sănt "prieteni" uităte te la tine frate în ce hal teau adus "prietenii" tăi nu-ți mai trebuie Dușmani când ai așa "pritenii" și "oamenii" pe lângă tine și în viața ta se vor asigura ei de tine că ajungi pe drumuri greșite în viață ELİMİNĂİ PE TOȚİ FRATE.Nu te mai du frate în locurile alea pline de destrăbălați drogați care consumă amfetamină îți vor nenociri fratele meu viața de tot uităte te în ce hal teau adus "pritenii" tăi și drogurile îți faci sănătate corpul sufletul una cu pământul nu-ți mai face rău fratele meu. Uite că acum ai învățat ce "pritenii" ai ce "tovarăși " ai ce "oamenii" ai pe lângă tine care da târcoale ca hienele pe lângă tine să se asigure de tine ca ești unde sănt și ei adică? în bat jocora sufletului propriu nu te mai afla pe lângă ei nu-ți mai face prezența pe lângă așa "pritenii" "oamenii ""tovarăși " fiindcă ei sănt conștienți fratele meu de ceși fac sufletului trupului lor NU LE MAİ DA VOİE să-și facă prezența așa "oamenii""prietenii""tovarășii" ÎN VİAȚA TA.

Mergi la medicul de familie pentru să-ți facă o analiză să vadă cum stai cu sănătatea ta să-ți poată prescrie o rețetă doctorul pe care consideră el că țiar face bine sau să-ți dea măcar o trimitere câte niște specialiști care te pot ajuta frate cu detoxifierea nu-ți mai pune sănătatea sufletul trupul în situațile astea niciodată fratele meu ELİMİNĂİ PE TOȚİ "prietenii " ăia câți vor face numai rău rupe cu ei orice contact frate teau învăța la rahaturi și prosti nu le mai în viața ta voie sa facă parte fiindcă te vor nenoroci frate

| gratargratar a răspuns:

Eu am scapat de o alta adictie prin urmatoarea metoda: am redus progresiv doza pana cand n-am mai luat de loc. Deci daca, sa spunem, luam 1g/zi, am redus pentru 1-2 sapt la 0, 8g, dupa aceea pentru alte doua saptamani la 0, 6g samd. pana ce am ajuns la 0.
Desigur, nu e usor, dar daca ai suficienta motivatie, reusesti. Te ajuta foarte mult si rugaciunea.
In sfarsit, poti cauta si ajutor medical - psihologic/psihiatric.