| jurnalistu a întrebat:

vreau si eu sa,, muncesc˛˛ sambata sau duminica ca distribuitor de ziare, pliante.am intre 13-14 ani.sunt dintr-un sat din arges si vreau sa castig 400lei pe luna. ziceti-mi si mie va rog unde gasesc servici laughing

1 răspuns:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Daca nu ai implinit varsta de 15 ani orice job este INTERZIS prin lege. Dupa aceasta varsta pana la 16 ani puteti lucra doar cu acordul parintilor sau cu acordul reprezentantilor legali si numai 6 ore /zi si 30 ore/saptamana, fara a lucra noaptea si fara a lucra in conditii grele.