| Robitzz a întrebat:

Salutare, am si eu o problemă... Cred că e faza cu hormonii, testosteron etc pentru ca am deja 15 ani și toți colegii mei de vârstă mea au păr pe față gen barbă și știu ca da... Îmi spuneți ca să aștept. dar nu știu ce aș putea face ca să îmi iasă si mie măcar 2 fire

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil se dezvolta diferit, de aceea nu poti generaliza, fiindca tu te dezvolti un pic mai incet, probabil ca nu ai intrat inca la pubertate.
Hrana zilnica bogata in vitamine, minerale si proteina ajuta enorm sa te dezvolti sis a cresti, ca atare debuteza si pubertate si odata cu ea; parul pe fata si pe corp.
Sala NU este recomandata copiilor in crestere fiindca inhiba hormonii de crestere.
Sala este recomandata DUPA ce s-a oprit cresterea adolescentului, avand toata viat ala dispozitie s amergi la sala DUPA 20 de ani pana la 80-90 de ani.
Vitaminele NU ajuta la dezvoltare, ele doar intaresc sistemul imunitar, dar fara hrana sanatoasa mancata zilnic, nu te poti dezvolta mai epede.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare se dezvolta in ritmul lui. Nu câștigi nimic dacă ai par pe fata mai repede.

| GirthD a răspuns:

Nu ai ce sa faci. e genetic.

apuca-te de sala, nu o sa iti creasca barba dar vei fi mai mare si puternic si nu te vor fi bully cu tine

| mirela4436 a răspuns:

Tot ce poți face este să iei niște vitamine care ajută la dezvoltare, te poți duce la o farmacie să întrebi ce vitamine te-ar putea ajuta, stai liniștit nu contează când îți crește barba