| 44mon a întrebat:

Salutare baieti si fete! As vrea sa stiu experientele voaste, ale celor care v-ati mutat singuri, pe cont propriu, cei care v-ati luat vietile in propriile maini. La ce varsta s-a intamplat? Cum v-ati descurcat? Cum v-ati simtit sa stati singuri, fara sa va bata nimeni la cap?

Răspuns Câştigător
| 1997onur a răspuns:

Am muncit cinstit am răbdat mi-am strâns bani nu i-am cheltuit aiurea și m-am mutat singur și în continuare muncesc tot în același loc de muncă (construcții)

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

A fost greu foarte greu in prima lună până când am primit primul salariu, apoi aveam multe datorii din urmă pentru că stătusem un timp fără job, apoi veniturile au început să acopere cheltuielile și atunci a fost o foarte mare bucurie. După un timp veniturile au inceput să depășescă cheltuielile și să îmi permit o femeie.
Aici vine dezastrul dacă nu ai o viziune pe termen lung începi să cheltuiești fără să pui bani albi pentru zile negre, adică bani de rezervă. Firma la care lucrezi poate să dea falimet intr-o secundă pe ne așteptate și să nu deții banii necesari să ai cu ce să închiriezi încă o lună o casă ceva unde să locuieșți.
Asta este recomandarea mea atunci când vă este bine în viață puneți bani de rezervă pentru cazul in care veți sta 3 luni fără job și ar trebui să plățiți și o chirie + mâncare.
Nu cheltuiți totul imediat ce vă vedeți cu bani in buzunar.
Puteți facer risipă doar după ce aveți bani să vă plătiți mâncarea și chiria pentru 3 luni de zile bani de care să nu vă atingeți!
Tot ce depășește acestă sumă puteți face praf!

| Violleta2022 a răspuns:

In occident 90% din tienri se muta singuri dupa 18 ani si-isi iau viata in maini, muncind si inatand, daca vreo sa faca ceva in viata lor.
Copii mei au plecat tot dupa 18 ani de acasa si azi sunt oameni realizati, la casele lor, cu facultati si joburi foarte bune, pe care si le-au facut singuri.

Daca asta este marea ta problema, batul la cap, in situatia in acre esti ditamai barbatul, stand ca un paarzit in carca parintilro, in casa lor si pe banii si intertinerea lor, atunci faci umbra degeaba pamantului.
Cand stai in casa parintilor respecti in totalitate regulile lor, fara sa comentezi! Iar daca nu-ti convine, iti iei traista in bat si pleci in lume, ca-ijenant sa mai ai gura mare cand esti hranit si intertinut la anii astia.

| VoidEternal a răspuns:

După facultate. 23 de ani. It was awesome. Recomand!