| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,ce beneficii o sa am dacă mă apuc de box? O să îmi crească stima de sine și o să am o atitudine mai calumea? și o să mă învăț să dau mai bine cu pumnul? Gen m-am saturat sa fiu bătaia de joc a tuturor sa fiu luat la mișto, și vreau să par dur, sa nu mai par genul de băiat cuminte că efectiv m-am saturat! Și când încerc să par mai dur zice lumea că sunt suparat
Cu antrenament și exersând o să învăț să mă apăr?

3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Da,te ar ajuta. Sa te aperi si eventual sa combati vreun adversar.
Si cu stima de sine de asemenea.

| adryang78 a răspuns:

Da, boxul te ajută în multe feluri. Și să înveți să te aperi, și "să dai bine cu pumnul", și să te simți mai sigur pe tine.
Dar atenție, că pornești de la motivația greșită. Artele marțiale au apărut și au evoluat ca mijloc de apărare. De aceea, principiul de bază pentru toate formele este "cea mai reușită luptă este aceea care este evitată".
Dacă pornești pe ideea de a da bine cu pumnul, dacă dezvolți doar forma, fără fond, adică fără principiile pe care se fundamentează orice tip de arte marțiale - în primul rând echilibrul între minte, corp și spirit - vei reuși doar să ajungi un alt bătăuș, care crede că pumnul este răspuns pentru orice.

| nyoentox2002 explică (pentru adryang78):

Vreau sa îmi cresc stima și să nu fiu fraier in fata celorlalti