| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Cine imi poate spune care este diferenta la ore intre profilele:
Stiinte sociale si Filologie...cam cate ore de mate / rom / istorie / geo sunt pe saptamana si ce materii se vor scoate din a 10-a / 11-a
Mersi anticipat big grin

1 răspuns:
| Raiden a răspuns:

Diferente la matematica: Atat Filologie cat si St.Sociale in clasa a9a si a10a au 2 ore pe saptamana.La Filologie se face Matematica MT4 in clasele aIXa si aXa, din aXIa nu se mai face.La St. Sociale faci 2 ore pe saptamana pana in aXIIa, inclusiv.
Orele de romana sunt la fel in clasele aIXa aXa si aXI. XIIa n-am idee, banuiesc ca la fel.
Istori. a clasele de st. sociale se fac 3 ore in aXa, aXIa, aXIIa. La Filologie 2 ore in aIXa si aXIa, 3 in aXa, in a12a nu stiu.
Geografie 2 ore din aIXa pana in aXIIa.
Din aXIa la St. Sociale nu se mai face limba latina si una din Biologie Fizica sau Chimie, muzica, desen.Si vei mai avea optionale incepand cu cls aXIa si sociologie.
La Filologie din aXIa nu mai faci matematica, doua din chimie fizica biologie. Vei face Stiinte si optionale probabil si Literatura Universala si Sociologie.
Teza la St. Sociale : Romana, Limba 1, Geo/Ist, Stiinte socio-umane ( a9a logica. a10a psihologie. a11a economie. a12a filosofie)
Teza la Filologie: Romana, L1, Geo/Ist, Limba latina.

Plus ca la filologie sunt mai multe ore de limbi straine, in clasa a9a a10a si a11a cu o ora de L1 in plus.In a12a nu mai sti. D