| anonim_4396 a întrebat:

Salutare`.
Cine se pricepe la franceza?
Am nevoie de `:
Conjugarea verbului AVOIR si Etrè`
De articolele din franceza straight face
De conjugat verbele :
Je (se lever) [forma lui. se lever. la persoana I
Nous (se promener)
Vous (se laver)
Ils (s'habiler)
Tu (se réveiller)
Il ( se dépecher)
nous (étudier)
tu (regarder)
Je ( voyager)
Elle (adorer)
Les enfants (Jouer)
Vous (préparer)
Les professeurs (donner)

puppy dog eyes Pls help me puppy dog eyes

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă prietene, se pare că eşti o veritabil eroare a vieţii...
Orice manual de gramatică a limbii franceze are conjugat pe etre şi avoir, mai ales că acestea sînt şi verbe auxiliare.
Dar, adevărul este că, îţi este lene să cauţi, să pui puţin mintea la contribuţie şi să te ajuţi singur.
E o bucurie din partea cuiva, în măsura în care poate, să ajute pe un semen al său, atunci cînd acesta nu poate sau nu se pricepe, dar atunci cînd acesta vădeşte o evidentă reavoinţă şi aşteaptă să fie doar purtat în cîrcă e mai cinstit să dai cu el de pămînt şi să-l aduci la crunta realitate. Altfel acesta nu va ajunge niciodată un om.
Scuze pentru duritatea cuvintelor mele. Sînt totuşi sincere şi pilduitoare.

| Forevăr a răspuns (pentru corolav):

Pai si daca nu am manual?

| corolav a răspuns (pentru Forevăr):

Acesta nu e un răspuns. Simplu. Te duci la o librărie şi ţi-l cumperi sau la o biblitecă să îl împrumuţi. Dar în calea dorinţelor tale intervine sfînta lene. Asta e

| corolav a răspuns:

Dragă prietene, se pare că eşti o veritabil eroare a vieţii...
Orice manual de gramatică a limbii franceze are conjugat pe etre şi avoir, mai ales că acestea sînt şi verbe auxiliare.
Dar, adevărul este că, îţi este lene să cauţi, să pui puţin mintea la contribuţie şi să te ajuţi singur.
E o bucurie din partea cuiva, în măsura în care poate, să ajute pe un semen al său, atunci cînd acesta nu poate sau nu se pricepe, dar atunci cînd acesta vădeşte o evidentă reavoinţă şi aşteaptă să fie doar purtat în cîrcă e mai cinstit să dai cu el de pămînt şi să-l aduci la crunta realitate. Altfel acesta nu va ajunge niciodată un om.
Scuze pentru duritatea cuvintelor mele. Sînt totuşi sincere şi pilduitoare.
Calculatorul îmi răspunde că acest al meu răspuns esxistă deja în baza de date. Mi se pare imposibil. Abia l-am conceput acum cîteva clipe, de cînd să existe?
Am impresia că acest domn calculator are ceva cu răspunsurile mele şi vrea să mă scoată din circuit.
Spuneţi-mi ca să ştiu dacă amdevenit persona non grata şi mă retrag. Nu vreausă supăr pe nimeni.
În loc ca Dvs. să încercaţi să apreciaţi faptul că vreau să fac şi puţină educaţie în acest haos informaţional, îmi daţi în cap

| bobosf a răspuns:

Poti gasi mai multe despre conjugarea in franceza aici : http://conjugareaverbelor.ro/in-franceza

| Mis5Sophie a răspuns:

Http://verbe.ro/verbe_franceza.php incearca aici! Bafta:)