| anonim_4396 a întrebat:

Salutare lume. Tinand cont ca aici pe TPU suntem intr-un anonimat perfect, as vrea si eu sa va cer cateva sfaturi, pareri. Am 18 ani, peste 4 luni fac 19. Este normal ca la aceasta varsta sa fiu virgin? Adica nu am avut niciodata o relatie serioasa, nu m-am sarutat niciodata gura la gura cu o fata, nici macar nu stiu cum e sentimentul asta. Toate fetele de care imi plac mie, fie au un prieten, fie nici nu vor sa socializeze cu mine. Sunt un tip rusinos de fel, atunci cand socializez cu o fata vorbim despre 2-3 chestii, dupa care imi termin subiectele de discutie, si credeti-ma ca ma simt foarte aiurea sa stau langa acea fata ca un cartof. As putea sa imi dau intalnire cu o fata pe care o plac sa discutam la un suc, dar nu am putut sa o fac pana acum, iarasi voi fi ca un dobitoc stand la acea masa de parca mi-ar fi lipit cineva buzele cu super glue. Nu stiu ce sa mai fac credeti-ma, aproape toti prietenii mei au o fata care sa le poarte de grija. Din cauza singuratatii am devenit din ce in ce mai stresat, ma enervez din aproape orice lucru. Vreu sa fac ceva, vreau sa actionez, dar nu stiu cine sau ce ma ma motiva in asta sad

Răspuns Câştigător
| AndreeMunteanu a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci probleme, pentru ca asa sunt majoritatea persoanelor inainte de a-si face un iubit/o iubita, au acea teama de a nu gresi atat prin gesturi, cat si prin cuvinte si se teme ca nu poate fi acceptat.Nu trebuie sa te frustrezi dinainte, lasa sa vina lucrurile de la sine, incearca sa vorbesti cu fata pe care o placi.o solutie buna este si facebook-ul, deoarece incepi sa o cunosti mai bine si iti dai seama daca merita sau nu sa ai o intalnire cu ea.Gandeste-te ca nu ai ce sa pierzi, si nu iti fie teama ca o sa dai gres. Daca nu o sa reusesti sa ai o relatie cu acea fata, nu iti face griji, pentru ca vei avea in viitor o gramada de sanse de a cunoaste si alte fete.Trebuie doar sa incerci, si sigur vei capata incredere in tine si experienta de a cunoaste mai bine persoanele. Poti incerca doar sa te imprietenesti cu o fata, apoi vorbiti, pentru ca nu este neaparat sa pleci cu ideea ca vrei o relatie, lucrurile vor decurge de la sine. Daca o vei aborda pe facebook, incearca sa pari doar prietenos, incepe cu cateva like-uri si daca iti va da si ea in schimb, cu atat mai bine, ai ocazia sa intri in vorba cu ea. La prima convorbire nu trebuie sa insisti prea mult, un schimb succint de replici este de ajuns, si las-o sa te vada drept un baiat misterios, si sa isi doreasca sa te descopere pe parcurs. Nu ii cere numarul de telefon, decat peste vreo doua saptamani de cand ati inceput sa vorbiti, iar despre o iesire in oras, o vei face peste cateva zile de la primirea numarului. Nu iti fie teama de vreun refuz, daca ti-a dat numarul, inseamna ca si ea si-ar dori sa iasa cu tine. Daca iti este teama ca atunci cand o vei vedea nu prea o sa vorbesti, gandeste-te ca orice fata este mult mai timida decat un baiat la prima intalnire si fii tu acela care face mereu primul pas, nu ai ce sa pierzi. Si nu uita ca o fata linistita si serioasa isi doreste tot un baiat linistit si serios si va fi o norocoasa, oricum, pentru ca va fi prima. Daca ai nevoie de orice sfat sau ajutor, lasa-mi un mesaj pe privat si iti voi raspunde cu mare placere. Mult succes si la multi ani!

7 răspunsuri:
| ZaKid a răspuns:

Unii mor singuri si sunt ok...
Depinde de tine... daca vrei sa iti faci o prietena, chestiile precum sarutul le inveti in timp cat despre sex nu te poti astepta din prima Stii ce zic.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Îți trebuie puțină încredere și puțin noroc.Eu zic să lași timiditatea la o partea doar pentru o noapte.Deci doar pentru o noapte nu mai mult și fi alt om și demostrează-ți ție că poți fi un băiat care își poate face o prietenă...îți trebuie și puțin noroc ( acum depinde de fată )

| CosminC86 a răspuns:

Daca inca nu ti-ai gasit perechea, de ce ar trebui sa fie asta o problema? Virginitatea si saruturile le vei "consuma" cand iti vei gasi jumatatea. Abia de la 30 de ani in sus poti sa spui ca e tarziu, nicidecum la 18.

| Ichnat a răspuns:

Despre primul aspect... virginitatea... este in regula, nu trebuie sa te grabesti cu asta.

Eu cred ca norocul ti-l faci singur! Adica uita-te la tine!
Esti un pusti care isi plange de mila, zice ca e timid si ca nu poate vorbii.
Sti care e adevarul pe care tu refuzi sa-l vezi de ceva timp? Esti nervos pentru ca nu ai curajul sa faci ceva sa rezolvi aceste probleme, nu pentru ca nu ai o fata care sa aiba grija de tine!
Si cum sa faci ceva, daca tu te clasifici ca fiind un timid cu buzele lipite? Tu singur trebuie sa realizezi ca poti fi mai mult... intrebarea este, cand vei face asta, Marian?

| Jouliete a răspuns:

Pai problema e ca nu ai incredere in tine, adica ma refer ca iti este frica sa nu gresesti atunci cand spui sau faci ceva. Inteleg cum e si cred ca te simti singur, dar trebuie sa lasi totul deoparte si sa actionezi sa fii tu insati, nu te gandi ca poate gresesti doar fa-o: invita o fata in oras, pur si simplu incearca pentru ca daca nu, nu vei sti niciodata cum e si vei ramane singur si nu cred ca vrei asta. Gaseste tu un subiect de dicutie spre exemplu intreab-o ce lucruri ii place sa faca sau spune-i despre tine chiar, orice subiect ca doar nu trebuie sa fie unul atat de interesant. Deci concluzia este ca trebuie sa actionezi. Daca iubesti, iubeste. Daca doresti ceva ia-l. Si uite aici un link pentru incurajare:
https://www.youtube.com/watch?v=FbAexh46oYM
Bafta. Sper ca te-am ajutat.

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Incearca sa gasesti o fata cuminte si rusinoasa ca tine, crede-ma ca te vei topii de gingasia ei, la inceput nu cauta fata cea mai frumoasa ca e greu..incepe cu fete abordabile.Ti-am zis urmareste poate gasesti o fata timida cu care poti sa vorbesti si poarta-te frumos cu ea prin mici chestii daca nu poti sa vorbesti cu ea fai surprize de orice gen nu stiu, Spre exemplu eu i-am facut iubitei mele la inceput o surpriza punanad in oul kinder un biletel de dragostehappy a fost foarte surprinsa cand la deschis si a vazut ca nu era surpriza originala ci un biletel de la mine si i-a placut enorm..fii tu insati nu iti pierde din incredere odata si odata va veni si fata tahappy si asa sunt mai multe fete decat baietii pe planeta astahappy deci nu iti face griji va venii.Stai cill bro vorbeste orice cu ele ca asa inveti azi gresesti maine la fel odata si odata te prinzi cum merg lucrurilehappynu te mai stresa fii indiferent.

| Andi44 a răspuns:

Sunt multi care sunt in aceeasi situatie. Lasa timiditatea deoparte, ai nevoie de mai multa incredere in tine. Ca motivatie ia chiar fata pe care vrei sa o impresionezi. Bafta...