| Denision a întrebat:

Salutare. M-am angajat la un magazin Decathlon cu norma de 6 ore pe zi pentru că sunt și cu facultatea, mai exact incep anul intai.
Oare o să pot sa merg si la facultate si sa si lucrez cele 6 ore? Am nevoie de bani pentru intretinere si sunt obligat sa lucrez ca altfel nu am cu ce sa platesc. Sunt student pe Automatica si informatica aplicata, la zi. Păreri? Ești obligat sa mergi zi de zi?

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

La cursuri mai poți lipsi dar la laborator și seminar nu. Dacă nu ai toate laboratoarele nu poți intra in examen, poți sa le recuperezi dar maxim 1-2, deci nu cred ca merge. Un laborator poate sa aibă și 4 sau 6 ore și dacă o sa îți pună toate cursurile, seminariile și laboratoarele aiurea nu știu cum o sa faci. Adică dacă o sa ai ore de la 8 pana la 14 e ok pentru ca in restul zilei poți lucra, dar dacă sunt zile in care îți pune ore de genul: marți 11-16 sau miercuri 12-17 o sa îți Strici toată ziua.
Se poate sa îți pună și intr-o zi sau 2 numai cursuri și asta înseamnă ca dacă poți sa nu te duci deloc dacă prezenta nu e obligatorie.
La început fiecare profesor o sa spună ce pretenții are și dacă zice ca prezenta la curs nu e obligatorie poți sta liniștit. De asta trebuie sa mergi in prima săptămâna sa vezi ce și cum.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca esti obligats a mergi zi de zi la munca, ca altfel tis e poate inchide contarctul pentru neprezentare la munca.
Cat priveste daca poti ori nu, sa mergi si la munca si la facultate... vei vedea tu daca faci fata la amandoua si vei decide atunci.

| sierra1 a răspuns:

"Ești obligat sa mergi zi de zi?"

la lucru da, la școală nu.

| Denila123 a răspuns:

Sall, ai intrat la ofițer de politie, te întreb?