| anonim_4396 a întrebat:

Salutare.Revin cu o alta intrebare, dar de data asta legata de timp liber.De ceva timp(mai mult) ma confrunt cu o problema...NU am cu cine sa ies afara.Pe la mine pe la bloc,nu sunt copii de varsta mea, doar mult mai mici, si eu nu prea am cu cine sa ies afara.Colegii mei de scoala stau mai departe de mine,dar nici cu ei nu ma prea inteleg, nu sunt genul meu.Ei fac tot felul de "retardenii" cum ar fi scuipa lumea pe strada, darama femeile batrane si lista poate continua.Eu neavand cu cine sa ies afara, stau in casa (la PC).Dar pe langa faptul ca am certuri mari cu mama pe tema asta am inceput sa ma scarbesc de PC.As vrea sa ies afara,ca toti copii, sa ma plimb asa in "gasca" si chestii din astea, dar nu am cu cine.Ce imi recomandati sa fac? Am mare nevoie de ajutor.NU vreau sa imi PIERD vacanta aiurea... crying

Răspuns Câştigător
| Memecy a răspuns:

în primul rând pot să zic că ești norocos. De ce? Ai șansa de a-ți folosi timpul util în vacanța asta...

DAR în ceea ce spui tu apare o fisură.Tu zici:"As vrea sa ies afara, ca toti copii, sa ma plimb asa in "gasca" si chestii din astea, dar nu am cu cine."(asta înseamnă pierdere de timp --așa ca "toţi copii" )
Pe urmă zici:"NU vreau sa imi PIERD vacanta aiurea..."

Rezultă clar deruta.
Fă-ți o listă cu ceea ce vrei să faci într-adevăr
Răspunde-ţi în scris la câteva întrebări
1.Ce vreau să fac vacanţa asta?
Vreau să dorm o oră în plus
Cu ce mă ajută asta?
Sunt mai odihnit.
Vreau să văd un film în fiecare zi
Cu ce ma ajută asta?
Îmi dezvoltă capacitatea de a gândi (poate altfel) lecții de viață etc
Vreau să desenez, vreau să iau ore de vioară, dans, vreau să fac un sport (întâlnesc noi oameni acolo. Evident! )
Poți face atât de multe lucruri, nu uita însă să începi cu ordinea.

| LastyDJInfu a răspuns (pentru Memecy):

Pai in primul rand as vrea sa mai ies afara, sa mai socializez...dar nu am cum/nu am cu cine.As vrea sa imi fac noi prieteni, dar nu ma pot duce singur la un grup sa le spun: vreti sa fim prieteni.In vacanta asta as vrea sa imi fac noi prieteni, reali.

| Memecy a răspuns (pentru LastyDJInfu):

Ai dreptate nu poți face asta și nici NU AM SPUS sa faci asta.
Din ceea ce spui tu îmi dau seama/mi-am dat seama ca vrei prieteni de ocazie.
Eu ți-am dat exemple de o serie de activități din care AR PUTEA să rezulte prietenii de ocazie poate mai greu și permanente.