| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Sa va pun o intrebare!
Deci, eu o sa plec in Franta peste cateva zile. Imi puteti spune cum e sistemul educational acolo? a mai plecat cineva in Franta? A mai invatat cineva acolo? Cum sunt oamenii? (sa prezicez ca ii vad pe francezi ca pe niste extraterestri :-s ) Scoala e grea? deci pe mine ma preocupa in general scoala (am 16 ani ). Sper sa puteti sa imi raspundeti la intrebari. Multumesc big grin

" Pinguinu' "

Răspuns Câştigător
| unione a răspuns:

Iti spun eu, doar sa-mi spui ce vrei sa stii mai exact. sc. gen incepe din 6eme si se termina in 3eme(a 9-a). dupa aceea iti propun sa faci un liceu normal sau unul tehnic sau profesiional. Cum tu esti la liceu deja o sa fii intr-un liceu pedagogic.

2 răspunsuri:
| Helene a răspuns:

@unione:
3éme e clasa a 8astraight face
Adica ca si cum ai termina scoala, si apoi te duci la liceu!

| BomPALY a răspuns:

Mersi. pai eu as vrea sa trec in clasa a 10. thinking cica trebu sa dau o testare ca sa vada in ce clasa sa ma dea... stii cam ce materii se predau pe acolo, sunt la alegere ceva?