| LaraMusik a întrebat:

Salutare.
Sunt cel mai bun din clasa la. toate. Merg la olimpiade unde am rezultate foarte bune la etapele judetene.
In acelasi timp reusesc sa imi fac toate temele si sa invat la fiecare materie.

Problema este ca fiind la profilul Stiinte Sociale, colegii considera acest profil ca fiind cel mai lejer, astfel, nu isi fac temele in general la latina (unde trebuie sa recunosc ca este foarte greu, chiar daca am media 10), limba romana, matematica/chimie/fizica(pe care nu se pune accent), si uneori chiar engleza(si suntem o clasa intensiv engleza)

Colegii imi cer de fiecare data temele, stiind ca eu mi le fac. Asa si este, insa de cele mai multe ori ii refuz, spunandu-le ca am stat ore bune sa mi le fac, iar acum ei le copiaza in 5 minute.
Mai este si riscul de a fi prins cu aceeasi tema, astfel existand sansa de a primi o nota mica daca respectivul coleg nu recunoaste (chiar daca profesorii ar stii ca respectivul/a nu ar fi fost in stare sa isi faca tema asa de bine si la limba Engleza de exemplu folosind o gramatica atat de corecta).

Cand este vorba de a le explica cum se realizeaza un punct de vedere la Istorie, o sinteza, cum si cand sa foloseasca timpul X la Engleza, aici se schimba situatia, si ii ajut cu cel mai mare drag.

Este bine ceea ce fac? Cum as putea sa ii refuz in alte moduri, fara a parea ca sunt egoist ( asa par in ochii colegilor daca nu le dau temele, de si nu se poate pune problema de egoism in acest caz ).

Multumesc, o seara placuta.

Răspuns Câştigător
| Sebastian2014 a răspuns:

Nu esti egoist, ai dreptate tu nu trebuie sa muncesti ore in sir si pentru ei

2 răspunsuri:
| LaraMusik explică:

*desi nu se poate pune problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zi-le nu si gata. Si eu am avut parte de aceeasi problema, dar daca nu le-am dat temele nu prea mi le-au mai cerut.