| Madness345 a întrebat:

Salutare TPU, cum pot scapa de roseata de pe pometi? Mereu cand ma uit in oglinda sunt foarte rosii, si putin cam mari. Cum as putea scapa de acea roseata insuportabila, ajutoor.

2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Trebuie sa consulti un dermatolog el iti va spune sigur care e cauza inrosirii pometilor. Poate fi vorba de alergie cand sistemul imunitar reactioneaza exagerat la unii alergeni precum firele de praf, polen etc sau poate fi vorba de o dilatare a vaselor de sange subcutanate pentru care se face un tratament special la dermatolog. Incearca sa te speli cu ceai din flori de nalba, musetel si galbenele sau sa tamponezi zona cu felii de castravete tinut la frigider. Fierbe orez si strecoara apa care ramane si tamponeaza zona lasand sa actioneze pentru 30 de minute si apoi clateste fata cu apa calduta. Renunta la bauturile calde sau fierbinti cum ar fi cafeaua ceaiul dar si la supe si ciorbe prea calde., la mancarea condimentata, alcool, prajeli. De asemenea renunta la cremele de fata, sapunuri si lotiuni pe care le folosesti poate au un efect alergen pentru fata ta. Folosesti mai bine unele naturiste de la plafar dar dupa ce consulti sfatul dermatologului. Numai bine

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi sa nu ai rozacee, ca aia este o boala autoimuna!
Mergi la un dermatolog si vei afla cauza!