| reversethiscurse a întrebat:

Prietena mea cea mai buna a adoptat stilul meu … genul de copil non-conformist, rocker cu viziuni diferite de ale celorlalti … la inceput ii s. a parut "amuzanta" viata pe care o duc… nepasatoare de ce credeau ceilalti despre stilul meu si modul in care gandesc … Dar ea este o fire mai sensibila si se simte foarte ciudat cand merge pe strada si lumea se uita ciudat la ea … am incercat sa ii spun sa nu mai continue cu "teatrul" asta pentru ca desii nu vrea sa o recunoasca, ea sufera din cauza rautatilor care ii sunt adresate …
Nu prea stiu cum sa o conving si as aprecia foarte mult daca mi.ati da cateva sfaturi pentru a o convinge sa fie ea, fara sa incerce sa ma mai imite…
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NarcyNarcisa a răspuns:

Spune-i ca cea mai buna prietena a ta e cea di-nainte, cea sensibila si care iti ia apararea. spune-i ca o vrei inapoi asa cum era. spune-i ca iti e dor de ea.

4 răspunsuri:
| ankaakna a răspuns:

Incearca sa ii spui ca tu o iubesti chiar daca nu aveti acelasi stil si nu e nimic rau in faptul ca sunteti diferiti!

| AlexC a răspuns:

De ce va exprimati prin haine si coafuri? De ce? Ce castigati?
Ai un stil, da? pai stil inseamna personalitate, cum te comporti, nu cum te imbraci. Daca zici ca este cum este mai sus de ce se uita lumea asa la ea pe strada? Cum isi dau ei seama de personalitatea ei? Ei nu se uita la stil, se uita la cum esti imbracata.
Lumea asta de se uita crucis la voi va poate citi gandurile? NU! Se uita la niste fete care nu stiu nimic, se cred cool, trendy, fashionable si etc, etc, etc.
Imbracati-va cum vreti, nu dupa un anumit "stil". Daca zici ca ai viziuni diferite de ceilalti, minti. Mai sunt o claie ca tine, ca ea, care zic la fel, si SE IMBRACA LA FEL.
Sper ca m-ai inteles si nu-mi sariti in cap cu prostii de gen "hainele exprima personalitatea. Adevarat! Dar nu cum o faceti voi. Tu, un "copil" nu ai personalitate, nu o ai formata.
In locul tau, ca sa-mi ajut prietena, as renunta la acele haine, coafuri, etc, si vezi ca si ea va renunta.

| reversethiscurse explică:

@AlexC : nu ne exprimam prin haine si coafuri... ala e stilul meu de a ma imbraca.Nu te gandi ca noi am adoptat stilul "emo" sau orice alt stil foarte extravagant, iesit din comun ori bulls**t-uri de genul.Ca sa fiu mai clara... ea adoptand acest stil se gandeste ca i.ar fi mai usor sa isi exprime opiniile fata de profesori si parinti.
Toate respectele mele ca ti.ai zis parerea. dar o precizare :eu sunt diferita fata de ceilalti oameni prin conceptii; eu am o alta personalitate si o alta viziune a lumii.Nu incerc sa te conving pentru ca eu stiu care este realitateawinking

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Las-o sa fie proasta si fi tu desteapta.