| ToffyNR1 a întrebat:

Sunt de o jumatate de an la facultate si as dori sa renunt la ea pentru ca nu imi place, m-am inscris la ea pentru ca asa a vrut cineva din familie.Cum pot sa imi inchei toate socotelile cu aceasta facultate,nu sa inghet anul,sa renunt definitiv, se poate dupa un semestru? Cum si ce trebuie sa fac?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depui o cerere la secretariat in care specifici ca vrei sa parasesti facultatea si sa ai toate taxele platite pentru acesta parte.

| ToffyNR1 explică (pentru Salontanul):

Ce taxe mai trebuie platite?

| Salontanul a răspuns (pentru ToffyNR1):

Pai eu stiu? Scolarizarea pe perioada respectiva.

| ToffyNR1 explică (pentru Salontanul):

Si daca sunt la buget?

| Salontanul a răspuns (pentru ToffyNR1):

Cu atat mai mult. Este un contract prin care te obligi sa nu renunti la scolarizare. Cauta-l si citestel ca s-ar putea sa ai si penalizari.

| ToffyNR1 explică (pentru Salontanul):

Si de inghetat as putea sa il inghet la jumatatea anului?

| neutrino a răspuns:

Cel mai bine este sa-ti termini anul si apoi sa incerci un transfer. Daca totusi vrei sa pleci acum, nu te mai duci si gata. Poti face si o cerere in acest cop si in felul acesta iti vei obtine mai repede actele de la dosar.