| anonim_4396 a întrebat:

Unde ar fi mai recomandat sa merg? La psiholog sau la psihiatru, daca am probleme legate de minte? Care dintre ei ma ajuta mai mult si ma innsanatoseste mai repede? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| BlueTears a răspuns:

Psihologul se ocupa cu problemele emotionale
Psihiatrul se ocupa cu problemele mintale

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Acum depinde si ce intelegi tu prin "probleme legate de minte". Du-te la medicul de familie si spune-i simptomele. El nu iti va spune sa te duci ori la psiholog, ori la psihiatru, te va trimite precis la cel care este capabil sa te vindece.

| OnuOnulică a răspuns:

Mergi la psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La o intrebare evaziva raspunsurile sunt pe masura acesteia.Sa nu te astepti la raspunsuri detaliate si explicite daca nu esti precis/a si concret/a cand spui ca ai o problema.Probleme sunt cu duiumul si de toate tipurile.
Dar in orice caz exista o singura rezolvare in cazul de fata: te duci la medicul de familie pentru consultatie cu conditia de a-i preciza exact despre problemele pe care tu crezi ca le ei, iar daca va crede ca este cazul, mai departe te va indruma el/ea cu o trimitere pentru unde sa te duci.