| vlad93fcv a întrebat:

Salutare tuturor.Am o problema puțin mai ciudata : de la un timp încep sa am din ce în ce mai putina încredere în persoanele de sex feminin.Nu vreau sa dau vina aiurea, nici sa ma plâng, dar părerea mea e ca mi se trage de la ultimele doua relații pe care le-am avut, unde de la simple prietenii am ajuns sa iubesc enorm ca într-un final sa fiu mințit, îndepărtat puțin cate puțin.Este în mare parte vina mea, deoarece cad ușor prada emoțiilor, pot spune ca atunci când ma îndrăgostesc nu mai vad/aud nimic în jurul meu și în final ma trezesc ca sunt iarăși trădat.Nu vreau sa cred vreodată ca toate fetele sunt la fel însa simt cum nu mai pot avea încredere în vorbe care de cele mai multe ori mi se par goale, fără valoare sau chiar minciuni.Nu vreau sa se creadă ca din cauza asta nu-mi pot face prieteni/prietene, ba din contra, sunt un tip foarte extrovertit, îmi place sa glumesc, sa comunic, sa-mi fac prieteni. Poate ma puteți ajuta voi, dați-mi un sfat va rog, un argument prin care sa scap de teama asta, de a ajunge în aceeași situație.

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Nici nu trebuie sa ai incredere in nimeni. Mai devreme sau mai tarziu toata lumea te tradeaza intr-un fel sau altul (mai mult sau mai putin dureros). Femeile sunt cu doua fete, majoritatea. Nu trebuie sa te fortezi sa ai incredere in ele, nici noi nu avem incredere in toti barbatii de pe lume.

Cand intalnesti o fata pe care o placi si crezi ca ai vrea sa ai o relatie cu ea, comporta-te mai rece, arata-i ca o placi sar nu ii pune lumea la picioare. Nu incepe niciodata o relatie inainte sa cunosti persoana, gandeste intai ca de aceea ai creier, sa il folosesti. Nu te arunca inainte cu inima pentru ca ai 99% sanse sunt sa suferi.

Cantareste de fiecare data situatia, vezi ce ii poate capul fetei, eventual pune-o la niste teste ca sa vezi daca poti avea incredere in ea. Cand spun teste nu ma refer la prostii de genul sa te faci ca sari de pe geam ca sa vezi daca plange sau nu, nici vorba.
Spune-i anumite lucruri care ai vrea sa ramana intre voi, dar niciodata prea intime, in cazul in care te tradeaza sa nu iti para rau ca i-ai spus. Sau cere-i sa faca anumite lucruri pentru tine (sa nu cazi in extreme), ca sa vezi daca e dispusa sa faca sacrificii pentru inele tau.
Cel mai important, verifica daca nu e cumva una din fetele care au crize colosale de gelozie, cu o astfel de fata nu vei avea o relatie fericita niciodata.

Sunt doar cateva sfaturi happy

5 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Nu e nicio problema laughing. Fetele/femeile nu prea sunt de incredere, si eu sunt fata si zic asta.

| Gizăz a răspuns:

Sfatul meu? Stop being such a pussy! Femeile miros asta de la o poştă şi-şi pierd rapid respectul pentru tine.

| Neo12 a răspuns:

Nu trebuie să mai cazi aşa uşor în patima asta a iubirii, a atracţiei. Mai bine aşepţi o perioadă până cunoşti bine persoana aia, o analizezi din mai multe puncte de vedere. Te interesezi de trecutul ei, discuţi cu ea despre aproape orice, o supui unor teste, îi dai exemplu o situaţie, după o întrebi cum ar reacţiona ea. Nu trebuie să mai fi naiv şi să laşi impresia aia de persoană bună care poate fi luată de proastă. Nu-ţi mai recunoaşte atât de uşor sentimentele, în ziua de azi, fetele pun tot felul de planuri în acţiune, multe-s pe interes şi nu mi-e ruşine să recunosc aceste tipuri nasoale de fete..chiar dacă-s fată. Uneori mi-e ruşine că sunt fată din cauza lor pentru că uneori suntem toate băgate în aceiaşi oală, chiar dacă poate nici 1% nu suntem dintr-o anumită tipologie de asta.
Ai grijă să nu stea cu tine doar ca să-l uite pe fostul' sau lucruri de astea. Informează-te şi cunoaşte bine acea persoană.
Poate ele sunt atrase de aspectul tău fizic şi cred că şi la tine e aceiaşi situaţie şi că nu te uiţi la interiorul lor, dar în cazul tău nu-i aşa.
Pentru că majoritatea se combină pe baza frumuseţii şi a se*ului, nu mai sunt relaţii aşa de lungă durată şi ok. După mai şi spun că nu există iubire.
Păi degeaba e persoana aia frumoasă, dacă are un suflet îngrozitor sau e prost de dau gropile-n ea.
Fii mai precaut şi mai răbdător!

Răspuns utilizator avertizat
| Gs5644 a răspuns:

Stii ce ar fi?
Vezi o persoana (de sex feminin ), nu sari pe ea, gata fii iubita mea, o analizezi, stai cateva zile in jurul ei, te interesezi de fostele relatii, cum s-au terminat, cine a fost de vina, vezi comportamentul ei, daca e fata care stii ce cauta, etc.
Sprt ca te-am ajutat!