| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor,
Povestea mea este mai lunga, o să încerc să o scurtez puțin și să povestesc esentialul
Am 21 ani și am terminat liceul în 2020 și nu îmi doream sa fac o facultate, am zis că vreau sa fiu independent și să îmi văd de viață în continuare fără școală, in spate având multe cunoștințe de IT in spate(5 ani de programare, game engine, modelare 3d, Photoshop + pachet office, instalare Windows care fac de la 13 ani și alte mărunțișuri, in fine)
M-am înscris la o facultate doar de gura lumii, de fiecare dată când deschideam subiectul asta cu părinții ieșea scandal.
Am rezistat un semestru și m-am lăsat
Le-am mai spus o dată că nu îmi doresc sa fac o facultate, că mi-a ajuns și vreau să trăiesc viața cum îmi place
Începeau scandalurile și am zis că nu vreau să trăiesc așa, și dacă se întâmplă doamne ferește ceva sa ii am pe conștiință dupa aia
Am zis hai că mă înscriu la alta facultate (știu, aiurea) dar nu aveam altceva de făcut
Apoi am început să îi mint că eu merg la facultate, pentru că de fiecare dată când deschideam subiectul și le spuneam că nu îmi place și că nu mă ajută făceau urat.
Însă știu că minciuna nu va merge la nesfârșit și cumva v a trebui sa ii anunț la un moment dat că m-am lăsat și că asta este viața, este alegerea mea până la urma
Că să înțelegeți, eu trăiesc deja cum doresc, am un mic business in domeniul IT (game development), cu acte în regulă, impozit platit și tot ce trebuie, au înțeles până la urma treaba asta si au văzut că merge foarte bine, însă în continuare o țin sus și tare ca eu trebuie să îmi termin facultatea sa am o diplomă "că nu se știe", este vorba de facultatea de litere la care sunt acum
Încă locuiesc cu ei, doar din simplul motiv că nu vreau sa stau singur toată ziua, neavând relație.
Cum sa fac, cum sa le spun că asta a fost?
Facultatea oricum nu am cum sa o termin la cate restante am, și m-am și saturat de situația asta, de 2 ani trăiesc într-un stres cu minciuna...
In loc sa mă bucur de viața pe care am reușit într-un final sa mi-o creez
Îmi cer scuze pentru eventualele greșeli gramaticale sau pentru felul în care m-am exprimat, povestea este mai lunga dar eu am extras esențialul...

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai mare grijă cu șocul pe care îl vor primi ei ca părinți și ce reacție au imediat cum află.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca ai vreo sansa de a scapa de minciuna si stres, decat sa le spui ADEVARUL!