| X_7334 a întrebat:

Salutare.
Va rog ajutati-ma.
Am la matematica un 6 si un 7.Azi ne-a adus tezele si am luat 5...
As vrea sa imi maresc media la 8 dar pentru asta imi trebuie 3 note de 10...
Cum as putea sa o impresionez pe profesoara[Nu metoda cu invatatu daca se poatelaughing].
As vrea sa am o medie buna pentru un liceu bun.
Please help. Dau FUNDA.

Răspuns Câştigător
| anyia a răspuns:

Buna, am si eu in clasa cazuri identice cu al tau.
Sigur ca, daca este o profesoara-(romanca autentica), iti va da media pe flaconul cu 200 euro. Sau ar putea s-o impresioneze faptul ca te straduiesti sa-ti faci temele(desi tu le copii in pauza de la colegu`).
Singura metoda eficienta e sa incrci sa inveti si la mate, poate cant solicita pe cineva la tabla sa te oferi tu, doar asa vei incepe sa intelegi problemele(care, desigur, daca invatai cat de cat nu ti se pareau grele).
Insa cum suntem invatati noi, romanii, facem scoala cu sacosica in mana si dupa aceea ajungem mari vedete cu nasul pe sus...ca cica am facut scoala.
Chiar daca pentru tine matematica este o limba straina, incearca sa inveti esentialul si vei reusi sa obtii media 8 fara prea mult efort.

2 răspunsuri:
| lolavanity a răspuns:

Păi tu cum crezi că poţi intra şi la liceu dacă nu ştii nimic?
Poate că la profesoara ta merge să dai un cadou sau ceva, şi'ţi va ieşi media; dar la admiterea la liceu dai un examen. Iar dacă tu eşti bâtă, nu intri.
Aşa că pune mâna pe carte, e singurul mod prin care o poţi »impresiona«.

| Victor_6850 a răspuns:

Fa mai multe teme! Du-te in fiecare zi si cere-i teme! arata-i ca lucerzi, vorbeste cu ea! http://www.youtube.com/watch?v=cpXGJUxfIAA