| ChrilDanut a întrebat:

Salutari : Sunt in clasa 11 la Colegiul Economic si m-am hotarat sa ma transfer in clasa 12 la bilingv int engleza. Sincer nu sunt as la engleza, dar mi-am descoperit aceasta dorinta in urma cu un semestru. De atunci studiez dublu. (Engleza si geografie ). Dupa ce termin liceul ce facultate pot sa fac. Cateva sfaturi si idei : orice este binevenit...

Răspuns Câştigător
| zăGhost a răspuns:

Nu mi se pare ok un transfer in clasa a 12-a.
O sa ai de recuperat enorm la engleza, o sa intri la BAC la aceeasi categorie cu cei care au avut ~ 5 ore de engleza din clasa a IX-a... pe scurt, cred ca ti-ai complica existenta.
Nu vreau sa te descurajez, dar iti spun din proprie experienta ca ai avea mult de munca.
Daca vrei sa-nveti engleza la perfectie, cred ca se poate si fara sa iti strici ultimul an de liceu. Poti lua meditatii sau sa inveti singur mai mult.
Bafta la luarea deciziei!
P.S.: Ca sa si raspund, de la bilingv, daca ai vrea sa lucrezi in domeniu, nu ai prea multe variante, singurele cred ca ar fi prof sau translator...