| lorara a întrebat:

Salutt! Ma poate ajuta si pe mine cineva?
Anul acesta am intrat intr-a IX - a si desigur ca se va organiza balul bobocilor. Nu m-am gandit niciodata la el, asa ca nu stiu foarte multe despre el... Imi puteti explica despre organizare, preselectii, concursuri si tinuta? Puteti lasa si o impresie cum a fost balul la voi

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Balul bobocilor este un eveniment important pentru toti incepatorii din liceu, adica pentru cei de a IX-a.
Tinuta este oficiala, decenta, clasic de bal cu rochite de evenimente importante, de bal, rochie lunga sau pana la genunchi, dar fara decolteuri, fara crapaturi pe picioare, fara sa fie sexy si fara sa fie transparenta, cu sandale sau pantofi eleganti in picioare, cu parul frumos piepatanat si fara machiaje, fiindca face impresie foarte proasta profesorilor, care vor fi prezenti la bal, cu intentia de a va urmari si lua notite cum va comportati fiecare elev.

Baietii se pot imbraca la costum, ori sacou si camasa, pantaloni eleganti cu dunga si pantofi de piele. optiona cravata sau papion.

Nu sunt recomandate hainele de strada sau de sport, precum: blugii, adidasii sau tricourile.

Programul, selectia muzicii si organizarea activitatilor din acea seara va fi organizata de elevi din anii mai mari, care au trecut deja printr-un bal al bobocilor si care acum stiu s aorganizeze unul pentru cei care sunt boboci, anul acesta. Evidnet ca sunt supervizati si ajutati de cativa profesori din acel liceu.