| anonim_4396 a întrebat:

SaluTT love struck. Ador paianjenii si as vrea sa stiu care este denumirea celor mai periculosi paianjeni din lume. Stiti? [[funditsukk]* :*

Răspuns Câştigător
| ionica56 a răspuns:

Cei mai periculoși păianjeni aparțin genurilor:

* Phoneutria
* Atrax
* Hadronyche
* Latrodectus

* Steatoda
* Loxosceles
* Missulena
* Chiracanthum

5 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Vaduva neagra si cea maro ucid anual sute de oameni de pe tot pamantul. Sunt cele mai periculoase.

pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| laurika_3432 a răspuns:

Vaduva neagra din cate stiu eu

| laurika_3432 a răspuns:

Păianjenul călător
I se mai spune păianjenul de banane şi este înscris în Cartea Recordurilor, în 2007, drept cel mai veninos din lume, fiind responsabil pentru cel mai mare număr de decese din cauza unui păianjen. Se spune că are cel mai agresiv venin din lumea arahnidelor - numai 0, 006 mg pot ucide un şoarece. De asemenea, este o specie periculoasă, deoarece obişnuieşte să călătorească destul de mult în natură, ascunzându-se în case, printre haine, în maşini etc. Corpul său are între 17 mm şi 48 mm, însă picioarele pot ajunge la 15 cm! Habitatul său este în special în America de Sud, dar poate fi întâlnit şi în alte zone.

| georgianaionescu a răspuns:

Paienjeni uriasi big grin