| AdelinaPaula a întrebat:

Saluut.
Imi puteti analiza din propozitia asta : "Si-i spune ca al meu bine,", urmatoarele cuvinte: -i, al meu, bine. (morfosintactichee hee )
Multumesc. Urgent va rooog puppy dog eyes.
Ps: Dau funditahappy

2 răspunsuri:
| Rucsiii a răspuns:

-i =, pronume pers, facut de. complement indirect (cred), dativ
al meu = pronume posesiv, caz genitiv... functie nu stiu sigur.atribut genitival, cred
dupa al meu trebuia sa fie "este"? daca da, bine=adverb, facut de nume predicativ.

| redbull_8172 a răspuns:

-i = Pronume personal, forma neaccentuata, persoana a 3-a,nr sg,caz dativ(cred) f.s subiect(cred)
al meu=pronume posesiv,un singur posesor, un singur obiect posedat, persoana a 1 nr sg caz Ac(cred) fs.nu o stiu scuze
bine=adj invariabil... restul nu mai stiu