| bybyana21 a întrebat:

Se apropie ziua mea si nu stiu ce sa fac...
In clasa sunt prietena cu toti, ma inteleg perfect si ei cu mine, am o prietena cea mai buna care ma sustine mereu, absolut tot. In afara de o tipa cu care sunt certata de 1 an si ceva.
Intrebarea este... Cand impart bomboanele, ce ziceti, sa-i dau si ei?
Adica este putin ciudat:
Daca ii dau sa nu para ca si cum as vrea sa ma impac cu ea, dar eu nu vreau! NU, pentru ca m-a jignit si plus ca am incercat odata sa ingropam securea dar nu a mers, pentru ca nu poti sa vorbesti nimic cu ea dupa atata timp si am ajuns din nou la cearta happy. Plus ca nu vreau sa am astfel de oameni (oribili) in preajma mea asa ca prefer sa mentin cearta. Adica in ultimul timp nu ne mai certam, ne ignoram si asta e dar... Intelegeti ce vreau sa zic. (si nu, nu accept raspunsuri de genul: haide, impacati-va, am zis! Daca vreti sa dati aceste raspunsuri mai bine nu le mai dati)
2. Mie imi este sa nu se simta prost, adica cum m-as simti eu daca o persoana, indiferent de cat de indepartata as fi de ea, nu mi-ar da bomboane de ziua ei. Si plus ca si profesorii vad, si asta. Poate ca ea chiar isi doreste sa ne intelegem. Nu stiu...
Cel mai bun sfat primeste funda.
Dar dau funda pe criteriile astea:
-sa fie raspuns cert
,, cred ca da dar daca simti ca nu desi poate ca sa-i dai e cel mai bine si totusi nu e bine", adica nu ma zapaciti
-sa fie mai logic happy

6 răspunsuri:
| MissmysteriousS a răspuns:

Sfatul meu este sa-i dai o bomboana deoarece tu ii dai tuturor bomboane si ei nu,eu spun ca atunci cand imparti bomboanele sa-i lasi o bomboana macar pe banca,pentru ca se simte foarte prost,iti spun asta din experienta; adica o fata era certata cu o alta fata si in acelasi caz cu tine si cand au vazut colegii s-au uitat ciudat si i-au spus in gand,, ce lacoma mai e si asta, murea daca ii dadea si ei o bomboana'' si fata care nu a primit bomboana s-a simtit foarte prost...deci intelegi tu, parerea mea este sa-i dai o bomboana

| diana_3432 a răspuns:

Cel mai bine e sa.i dai tu pentru ca o sa vada ca tu nu esti orgolioasa si ca ai trecut peste.nu o sa te impaci cu ea de la o simpla bomboana stai linistita. cel mai bine e sa vada ca esti o persoana buna.am trecut si eu prin astfel de momente dar de ziua te chiar trebuie sa uiti si sa te simti bine! Succes!

| bybyana21 explică:

Ideea e ca sunt extrem de orgolioasa. Dar multumesc pentru sfaturi. Cred ca ii voi da si ei

| bybyana21 explică:

Nu vreau sa ma impac cu ea laughing

| PsychSţev a răspuns:

Eu spun să o serveşti şi pe ea cu bomboane; la urma urmei şi ea este om şi chiar dacă nu prea vă înţelegeţi, asta nu înseamnă că trebuie să o tratezi ca pe un duşman. ( Probabil că dacă te urăşte cu adevărat, o să te refuze. ). Cât despre faptul că va crede că vrei să te împaci cu ea... nu prea cred. laughing

Succes.

| iuliapintea a răspuns:

Uite ce zic eu, spuneai ca ai o prietena in calasa cu care te intelegi cel mai bine. roag-o sa te ajute la impartitul bomboanelor iar ea va merge sa imparta jumatatii de clasa in care se afla si colega aceea cu care nu te intelegi.