| AYKSSSSSSS a întrebat:

Se mai merita sa dai BACALOREATUL in 2022?

Răspuns Câştigător
| varcopisicul a răspuns:

Doar daca vrei sa mergi la o facultate : ))

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Merita.
Așa ai afla și tu că a merita nu e un verb reflexiv ca sa scrii "se merita" și ai învăța și sa scrii corect "bacalaureat".

| VoidEternal a răspuns:

Nu bo$$. Doar aia care nu vor să facă biștari au timp de nimicuri din astea. Cine se respecta e pe combinații, bemveuri, ceasuri, iphoane.

| Nirvanaaa a răspuns:

Normal ca da.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Corect este "merită" (cum a sesizat și @suntserios). Diateza reflexivă a verbului se folosește atunci când cel care face acțiunea o și suportă, îi îndură consecințele (nu neapărat în sens negativ). Ex: Eu mă iubesc pe mine.
Eu - pronume personal, persoana I, singular, caz nominativ
mă - pronume reflexiv, persoana I, singular, caz acuzativ
iubesc - modul indicativ, timp prezent, persoana I, singular
pe - propoziție simplă
mine - pronume personal, persoana I, singular, caz acuzativ

Dar, ca răspuns: da, merită să dai bacul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Pentru ca sa faci impresie placuta angajatorului si sa nu lucrezi si sa ramai doar un simplu muncitor necalificat.

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Nu ramai la 12 clase

| Lovelyrockgirl a răspuns:

Da, este un examen ce iti va folosi tot resul vietii.

| jerkinator a răspuns:

Cu gramatica pe care o ai, nici nu mi-as face sperante ca am o sansa sa iau macar punctul din oficiu, tu ai gresi si partea unde trebbuie sa iti completezi numele. Eu spun sa te rezumi la strans de castraveti cu curul prin Germania/Spania/Suedia s-a.m.d. Bafta! In doua luni cred ca poti sa iti iei si o tigaie de e46

| AYKSSSSSSS explică (pentru jerkinator):

Greșelile gramaticale reprezintă aici mai degrabă o "figură de stil".
Am scris așa pentru a sublinia lipsă de cultură, dar în spatele acesteia se află o întrebare serioasă. Oare chiar avem nevoie de acest examen?
Eu personal nu am niciu dubiu că o să dau bacul și sper să îl iau cu cel puțin 9. Eram totuși curios de răspunsurile unor oameni care eventual văd viața dintr-o perspectivă puțin diferită. Sincer mă aștem să dau de niște adolescenți frustrați care să spună că BAC-ul e inutil. Nu a fost deloc așa.

P.S: E greu să scrii cu greșeli pe TPU din cauza autocorectorului. Dacă scrii "merită' corectează automat așa că am adăugat un "mai".