| anonim_4396 a întrebat:

Seara bună TPU, nu știu de ce de fiecare dacă când mă gândesc la scoala am o senzație extrem de ciudata, niște sentimente ciudate, la scoala nu am nici o problema, mai ales la invatatura și totul e pregatit pentru mâine dar pur și simplu când mă gândesc la colegi și la scoala am o senzație de tristețe.
Probabil e din cauza ca nu mă simt în largul meu la scoala sau pur și simplu s-au schimbat extrem de multe lucruri. Profesoara de romana mi-a spus ca eram mai frumoasa la fata cel puțin atunci când eram grasa (am slabit) și la fel și unii colegi și profesori și mă simt super ciudat acum la scoala, încerc sa nu bag în seama dar mă simt pur și simplu prost și inutila.
Când fac lucruri ce îmi plac nu mă mai gândesc la toate acestea dar imediat după îmi vine din nou în minte asta și întotdeauna vine sentimentul ăla de tristețe și depresie (chiar dacă sunt doar un copil mic ) și sunt foarte bipolara, odată sunt trista, odată fericita.
Imi dați și mie niște sfaturi va rog și sa stiti ca apreciez ca ati citit pana aici.

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

De ce te lasi afectata de orice prostie? Daca cineva iti zice ca vei arata bine doar peste 60 ani, cand vei fi cocosata, cu riduri, cu celulita; tu crezi asta? Uita-te in oglinda, sigur ai una mare acasa, vezi omul minunat care esti, comorile din sufletul tău și lasa copilariile d-nei profe de romana! Ea vede lumea cu ochelari aburiti; nu-i șterge lentilele fiindcă se va speria prea tare de nou! Tu iti cunosti valoarea si chiar daca ești încă la școală, ai un viitor frumos si nici o bipolara zilnica nu trebuie sa te opreasca de la scopul tău! Toti avem bipolare zilnice: plangem, ne stergem lacrimile, radem si ne întoarcem la lupta fiindcă vedem mai bine, mai clar cu ochii dupa ce i-au curatat lacrimile. Ocupa-ti timpul cu lucruri minunate, fa multi oameni fericiti, restul sunt povesti pentru d-na de romana! Pastreaza-ti sănătatea și frumusețea interioara; exteriorul se mai ofileste! Capul sus si mult noroc in toate!

3 răspunsuri:
| tril a răspuns:

Eh, tineretea! Si starile ei schimbatoare.
Aratai... Nu te lua dupa gusturile oricui. Aici la mine, esti apreciata daca "esti alba, grasa si frumoasa ca vaca noastra"! Daca te simti bine in pielea ta, nu-i baga in seama. Nu altii trebuie sa-ti dicteze viata. Fa lucrurile care iti plac. Mereu. Ei se vor obisnui cu noul tau aspect. Poate chiar cu timpul, le va place mai mult. Mai ales daca spui ca la scoala nu ai probleme. Un pruncut e frumusel cand e bucalat. Cu varsta, nu mai tine.
Succes la scoala!

| Freya1 a răspuns:

Nu te poti acomoda.Au trecut 3 luni de vara in care te-ai desprins pur si simplu de scoala si resimti asta.Gandestete un pic la mine care eram rusinoasa, timida si anxioasa fara prieteni la scoala cum imi treceau ani in chin pur si simplu era o agonie si asta nu imi permitea sa ma cincentrez dar pana la urma cum necum am terminat si eu acolo ceva si acum sunt cea mai fericita ca nu ma mai intorc.Incearca sa gandesti pozitiv, fa-ti prieteni sau pur si simplu incearca sa faci sa treaca timpul repede invata si nu fi atenta la altceva iar timpul va zbura

| galaxygirl13 a răspuns:

Buna, as vrea sa iti spun ca te inteleg, si ca toate astea se intampla in capul tau.Schimba-ti gandirea ca sa ti se schimbe viata.Numai te gandi asa mult, ocupa-ti timpul si ai sa scapi.