| gabriela a întrebat:

Simtiti lipsa consilierii psihologice? Suplineste parintele un psiholog?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Uneori pentru a-ti gasi linistea si pentru a te intelege pe tine insuti, este nevoia de ajutorul unui psiholog, la noi in tara insa psihologii inca nu au acelasi statut de "persoane fara de care nu poti trai", asa cum este in occident. Acolo oamenii nu mai comunica intre ei, nu se mai ajuta, se instraineaza muncind pana la epuizare si asa ajung sa se instraineze chiar de propria lor persoana si atunci cand clacheaza merg la psiholog care investigandu-i gasesc cauza pentru care le-a disparut increderea in ei, in viata lor, in posibilitatea de a-si cauta drumul spre viitor.
La noi, oamenii mai inca puterea de a face glume chiar si atunci cand sunt necajiti si majoritatea au resurse sufletesti pentru a se remonta singuri si cred ca acest lucru este benefic.
Dar ma mira lipsa de incredere in sine pe care o au unii tineri, puberi, adolescenti care pentru un insucces in dragoste, la scoala, isi pun capat zilelor, acei tineri mai labili sufleteste au nevoie de consiliere, dar mai inainte de acest lucru, trebuie ca cineva din mediul lor ambiental, sa-si dea seama ca acei oameni sunt disperati si ca "nu vad luminita de la capatul tunelului" si atunci pot chiar renunta, la bunul cel mai de pret pe care-l avem, "viata".
La cea de a doua intrebare raspunsul meu este: Categoric un psiholog nu suplineste un parinte ci, el poate fi un ajutor al parintelui, in cazul in care acesta nu ajunge la sufletul copilului sau pentru ca nu au un limbaj comun pentru comunicare.
Felicitari Gabriela pentru activitatea ta pe TPU, esti un user nou, dar ai reusit sa te integrazi in spiritul acestui site :de a face lumea un pic mai buna.
Bun venit pe site si-ti uram sa fii sanatoasa, si sa poti sa activezi cat mai mult, impreuna cu noi, pe acest site.

2 răspunsuri:
| imyourdestiny2 a răspuns:

Uneori parca vrei un sfat de la cineva in care sa ai incredere cum ar fi un psiholog.

dar parintele in niciun caz nu e ca si un psiholog, parerea mea. poate sa-ti dea sfaturi bune dar nu ca un psiholog.tongue

| RuXaaNdRRa a răspuns:

Daca ai o relatie buna cu parintii, sidaca ei sunt pregatiti site inteleg nu ai nevoie de psih dar daca nu ii ai atunci trebuie sa vb cu psih.