| yoou17 a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste citate suuperbatting eyelashes funda

3 răspunsuri:
| Alice_2134 a răspuns:

Mereu mi-au placut citatele despre arta:
* Music expresses that which cannot be said and on which it is impossible to be silent. – Victor Hugo
* Cel mai desavarsit artist poate fi descurajat de critica sau de indiferenta celei mai desavarsite nulitati.
* "Să fii abil e ceva, dar să fii cinstit, asta merită osteneală."
*"La ce bun să lucrezi după model? N-ajungi decât să sculptezi cadavre."
*"Există un scop în orice lucru. Pentru a-l atinge, trebuie să te lepezi de tine însuţi."
*"A vedea departe este ceva, a merge acolo este cu totul altceva."
* Daca pictura este o nebunie, ea este o dulce nebunie, pe care oamenii ar trebui nu numai sa o ierte, dar chiar s-o caute. Imi privesc chipul si îmi cantaresc sanatatea. Amandoua poarta semnele grijilor, ale ambitiilor si remuscarilor care contorsioneaza fizionomia fiecaruia din noi. Iata de ce ar trebui sa iubim arta. Ea procura acelora care vor sa-si echilibreze viata, calmul, implinirea morala şi chiar sanatatea. (Jean-Baptiste Camille Corot)
Gasesti mai multe pe www.intelepciune.ro

| RazvyP a răspuns:

Despre prietenie
Prietenia este armonia a două lucruri contrare, care sunt necesitatea şi libertatea.
Prietenia înseamnă un suflet în două trupuri; o inimă în două suflete.
Prietenia este o haină valoroasă care se curăţă când se murdăreşte, nu se aruncă la prima pată.
Prietenia este un fel de muzică: două coarde vibrează la unison, chiar dacă atingi una singură.
Prietenia este încercarea prin care se măsoară un om.
Prietenia este... tipul de dragoste pe care ne închipuim că o trăiesc îngerii.
Prietenia este închisoarea sufletului de bună voie în trup străin.
Prietenia este firul de aur care leagă inima întregii lumi.
Prietenia nu înseamnă numai să faci ceva pentru cineva, ci şi să îţi pese de cineva, lucru de care orice om are nevoie.
Prietenia este în primul rând pacea reciprocă şi zborul spiritelor pe deasupra amănuntelor vulgare.
Prietenia este confortul inexprimabil de a te simţi în siguranţă cu o persoană, fără a trebui să-ţi cântăreşti gândurile, nici să-ţi măsori cuvintele.
Ştiţi ce înseamnă prietenia... să fii frate şi soră, două suflete ce se ating fără să se confunde, două degete ale aceleiaşi mâini.
Prietenie înseamnă să fii alături de prieteni nu când au dreptate, ci când greşesc.
Prietenia este exprimarea sinceră şi fără rezerve a gândurilor şi simţirilor tale în faţa unei alte făpturi omeneşti, sinceritate totală şi dezinteresată în viaţa lăuntrică cea mai intimă, ca o încercare de retrăire în profunda simpatie a unei alte fiinţe omeneşti.
Prietenia este egalitate armonioasă.
Prietenia este cu siguranţă cel mai bun balsam pentru durerile provocate de decepţiile din dragoste.
Prietenia este o plantă cu creştere lentă şi trebuie să îndure şi să reziste la şocurile adversităţii înainte de a fi îndreptăţită la acest apelativ.
Prietenia este un blând angajament al inimii.
Prietenia constă în a şti că ai un ajutor în plus şi un necaz mai puţin.
Prietenia este una din mângâierile vieţii.
Prietenie. Încredere şi respect.
Si despre arta
Arta e un război în care eşti singur împotriva tuturor.
Arta este un semn de întrebare în minţile celor care vor să ştie ce se întâmplă.
Arta este rostirea tainei prin taină
Arta este efortul necontenit de a concura frumuseţea florilor
Arta este nectarul depozitat al sufletului uman, adunat pe aripi de suferinţă şi trudă
Arta este o chemare la care răspund prea mulţi nechemaţi.
Arta nu înseamnă gustul cultivat. Înseamnă să cultivi gustul
Arta nu este un lucru; este o cale.
Arta este minciuna care ne ajută să vedem adevărul.
Toată arta nu este decât o imitaţie a naturii.
Arta rămâne o taină şi o credinţă. Iar când se face după vreo teorie, este falsă.
Arta nu este nimic altceva decât contemplarea lumii impregnate de har, luminată din interior.A revela prezenţa lui Dumnezeu îndărătul oricărui obiect, aceasta este funcţia artei.
Arta este iminenţa unei revelaţii care nu se produce.
rta este contemplare. Este plăcerea minţii care caută în natură şi descrie spiritul de care Natura însăşi este animată.
Arta nu este ceea ce vezi, ci ceea ce îi faci pe alţii să vadă.
Funda?

| Ioana13_1759 a răspuns:

Vreau sa cladesc viitorul pe ruinele trecutului.

Fericirea te face dulce, incercarile te fac puternic, regretele te fac uman, esecurile te fac umil, succesul te face sa stralucesti, Dumnezeu te face sa continui.