| Marijuanaro a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste deosebiri si asemanari intre japonia si china(va rog frumos sa fie 10 de fiecare). Mersii!:*:*

2 răspunsuri:
| Lúqíān a răspuns:

Pai... de cultura, asezare, teritoriu, traditi...etc.

| AshuraElric a răspuns:

Deosebiri...
1. Din punct de vedere auto, citisem undeva că "China se află la sfârşitul epocii maşinilor ieftine şi proaste"în timp ce Japonia e, mult prea departe happy
2. Din punct de vedere al nivelului de trai ( Tokio este cel mai aglomerat oraş din lume dar China este practic "supraîncărcată"rolling on the floor)densitatea populaţiei face diferenţa
3. Tehnologia de care dispune Japonia îţi ia ochii smugjocuri de lumini, artificii (asta îmi aduce aminte de prima parte din Stăpânul Inelelorhappyoamenii care nu dorm niciodatalaughinge mai frumos (cred eu)decât în Rio, Veneţia sau Las Vegas
4. Dimensiunea celor două ţăribig grin
5.Gradul de inteligenţă
6. Vârsta medie (aici e vorba din nou de nivelul de trai, cred)dacă ănânci bine trăieşti binelaughing
7Alte lucrurilaughing)))

Asemănări...
1.Cultura, nu ca conţinut, mai mult ca diversitate
2.Limba,japonezii utilizează multe cuvinte chinezesti, americane etc. (gen: NO COMENTO, putin schimbat)rolling on the floor
3.Ambele sunt vecine cu Coreea (de Nord şi Sud)rolling on the floor... daaaa, mi-a luat mult să-mi dau seama :-J
4.Multe zeităţi probabil thinking
5.DAAA...MAI LAS ŞI ALTE PERSOANElaughing