| K9pInKuTzZaThA a întrebat:

Spuneti-mi si mie Numele real, varsta, data nasterii, orasul natal, etc. ale Shakirei plizZ fundawinking

Răspuns Câştigător
| beautifulkiss a răspuns:

Buna
Nume real: Shakira Isabel Mebarak Ripoll
Alias: Shaki
Data nasterii: 02 Februarie 1977 (34 ani)
Zodia: Varsator
Locul nasterii: Barranquilla, Columbia
Mama: Nidia del Carmen Ripoll Torrado
Tatal: William Mebarak (bijutier)
Surori: Ana, Lucia, Patricia, Robin
Frati: Alberto, Edward, Moise, Tonino
Sot: logodita cu Antonio de la Rua (fiul fostului presedinte al Argentinei)
Inaltime: 1, 57m
Greutate: 48kg
Culoarea ochilor: caprui
Culoarea parului: blond-saten
Hobby-uri: muzica
Site oficial: www.shakira.com; www.shakiramedia.com
Numai bine.

6 răspunsuri:
| croissant a răspuns:

Buna uite gasesti date despre aici http://www.starmania.ro/star/shakira_ljk.html sper ca te-am putut ajuta:)

| Eileithy a răspuns:

Shakira Mebarak (nume complet: Shakira Isabel Mebarak Ripoll) a fost nascuta pe 2 februarie 1977, in Barranquilla, Columbia, intr-o familie saraca. Tatal sau este descendent libanez si mama sa columbiana nativa, Shakira fiind influentata de ambele culturi.

| mary969275 a răspuns:

Shakira Isabel Mebarak Ripoll (născută pe data de 2 februarie 1977 în oraşul Barranquilla din Colombia), mai cunoscută sub numele de scenă Shakira, este o cântăreaţă, textieră, dansatoare şi producătoare columbiană. http://ro.wikipedia.org/wiki/Shakira sper ca te-am ajutat...pup >:D

| stefanutza27 a răspuns:

Numele: Shakira Isabel Mebarak Ripoll
data nasterii: 2 februarie 1977
varsta: 34
locul nasterii: Columbia, Barranquilla
Cariera:
La numai 13 ani se muta impreuna cu familia la Bogota, Columbia, iar un an mai tarziu lanseaza primul disc, "Magia", la casa de discuri Sony. Albumul a avut un succes moderat, la fel ca si urmatorul material, "Peligro". Acesta este momentul cand Shakira se orienteaza catre actorie, detinand un rol in telenovela columbiana "El Oasis".

Se reintoarce la muzica in 1995 cu albumul "Piez Descalsos", cu care isi castiga faima. Hitul acestui album este "Estoy Aqui". Putin mai tarziu il cunoaste pe Emilio Estefan Jr., care devine producatorul executiv al urmatorului sau album. "Donde estan los ladrones?" a fost o productie uriasa pentru Shakira, costul sau fiind de peste 3 milioane de dolari americani. Succesul a fost si el la fel de mare, albumul fiind considerat cel mai bun din cariera artistei.

Amestecul inedit de muzica rock si muzica latina a fost punctul foarte al albumului. Hiturile albumului sunt "Ciega, Surdomuda", "Inevitable" si "Ojos asi". Datorita succesului, Shakira inregistreaza un album live, "MTV UNPLUGGED". In acest moment Shakira era foarte cunoscuta printe vorbitorii de limba spaniola.
Intre 2001-2004 Shakira s-a facut remarcata la nivel mondial datorita albumului de succes "Laundry Service", album vandut in peste 15 milioane de copii in lumea intreaga. Hituri ca "Whenever, Wherever", "Objection", "The One" au ajutat-o pe Shakira sa isi stabileasca pozitia intre primele locuri pe piata nord-americana.

Timp de doi ani Shakira a stat in spatele reflectoarelor, anuntand proiectul "Oral Fixation" pentru inceputul anului 2005. "Fijacion Oral Vol.1" este primul album al proiectului fiind lansat in 2005. Urmeaza al doilea album din proiectul "Oral Fixation". Intitulat "Oral Fixation vol.2", albumul este lansat in noiembrie 2005 in America, Australia si Europa. Pana in 2007 albumul s-a vandut in aproximativ opt milioane de copii in intreaga lume. Primul hit este duetul cu Alejandro Sanz, "La Tortura". De pe acest album s-a remarcat si piesa "Hips don’t Lie" care a ajuns rapid pe locul intai in US Billboard Hot 100 si UK Singles Chart.

Pe langa cariera muzicala de succes, columbianca se ocupa de acte caritabile. La 18 ani a infiintat prima fundatie. `De atunci, imi canalizez eforturile pentru educatie, iar rezultatele sunt impresionante. Copiii care traiesc in saracie si in zone de conflict merg acum la scoala`, a declarat.

Cantareata va participa alaturi de nume celebre in lumea muzicii precum Black Eyed Peas, Alicia Keys, John Legend si Juanes la Campionatul Mondial de Fotbal 2010 organizat in Africa de Sud. Aceasta va interpreta melodia "Waka Waka (This Time for Africa)" ce a fost aleasa si imn al competitiei.
Shakira, artista anului 2011 dupa Harvard Foundation
Share
Publicat acum 9 ore (18 Februarie 2011), Autor: Adelina Dobrin
Shakira, artista anului 2011 dupa Harvard Foundation

Shakira incepe anul 2011 cu una rece, alta calda.

Dupa ce a fost data in judecata de Nejo pentru piesa Loca, frumoasa columbiana a fost desemnata de Harvard Foundation "artista anului 2011".

Cantareata isi va putea ridica distinctia in cadrul unei ceremonii speciale ce va avea loc pe data de 26 februarie, la festivalul Cultural Rhythms la Sanders Theatre.

Shakira a primit astfel cel mai important trofeu al fundatiei, atat pentru activitatea sa muzicala cat si pentru implicarea in actele de caritate, precum ajutorarea copiilor nevoiasi din tari subdezvoltate ca Haiti.

Vedeta a infiintat chiar si o fundatie proprie la doar 18 ani, Pies Descalzos, prin care a reusit sa inaugureze 18 scoli.

Shakira sustine mai multe proiecte umanitare in America Latina, in special prin Fundatia ALAS (America Latina Accion Solidaria), care a inaugurat mai multe scoli, pe care le considera "restaurantele sufletului".

In 2008, Shakira a participat la Summitul Ibero-American din San Salvador.

Ea sustine in special punerea in practica a unui sistem de "asigurari universale" in materie de educatie, sanatate si nutritie pentru copiii Americii Latine.

| Hollocause a răspuns:

Nume : Shakira Isabel Mebarak Ripoll, data nasterii : 2 febroarie 1977 : orasul natal : Barranquilla